Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kupili ciągniki, których nie było i do dziś spłacają kredyty. Do sądu wpłynął akt oskarżenia przeciwko producentowi maszyn rolniczych

Poszkodowanym rolnikom pomogła senator Lidia Staroń. Fot. K.Grabowska

Do sądu rejonowego w Iławie trafił akt oskarżenia przeciwko byłemu już producentowi maszyn rolniczych z Sokółki i dilerowi z Lubawy, który pośredniczył w ich sprzedaży. Poszkodowanym rolnikom pomogła senator Lidia Staroń.

Zakupione przez gospodarzy maszyny prawdopodobnie nigdy nie były nawet wyprodukowane. W sprawie poszkodowanych jest kilkunastu gospodarzy, w tym co najmniej kilku z Warmii i Mazur, wśród nich Dariusz Jarzembek z gminy Rybno i Jarosław Przybysz z Łukty.

Rolnicy, 5 lat temu, zapłacili za ciągniki po około 150 tysięcy złotych. Do dziś spłacają kredyty za sprzęt, którego nawet nie widzieli na oczy.

– Trafiła się dobra oferta, maszyny można było dostosować do swoich wymogów – tak kuszono rolników i kilku dało się złapać. Ciągniki sprzedawała polska firma, miała rekomendacje i mnóstwo pozytywnych opinii. Poszkodowani otrzymali fabryczne dokumenty, dzięki czemu mogli zaciągnąć kredyty za zakup sprzętu a maszyny mieli dostać w ciągu tygodnia. Było to w 2014 roku.

Potem producent traktorów Sokólski ogłosił upadłość, a rolnicy nie doczekali się swoich maszyn. Sprawę zgłaszali organom ścigania, ale postępowania były umarzane.

Zmieniło się to dopiero po interwencji senator Lidii Staroń w prokuraturze krajowej. Sprawę podjęła prokuratura okręgowa w Bydgoszczy. Przed rokiem producent ciągników i diler z Lubawy usłyszeli zarzuty, a kilka dni temu do sądu rejonowego w Iławie trafiły akty oskarżenia w tej sprawie.

00:00 / 00:00

Dla rolników najważniejsze było postanowienie o zabezpieczeniu na mieniu nieuczciwego producenta, które ma zagwarantować wypłatę pieniędzy. Firma Zdzisława Ż. z Sokółki choć zbankrutował, wciąż istnieje i dalej sprzedaje traktory. W dokumentach to jednak nowa działalność, która należy do żony właściciela upadłego przedsiębiorstwa.

 

Autor: K.Grabowska
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w oszust, kredyt, ciągnik, traktor, rolnik, Lidia Staroń
Frankowicze mogą dochodzić swoich praw. Zielone światło dał wyrok Trybunału Sprawiedliwości. Posłuchaj politycznych komentarzy

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości, z powodu zawartych w umowach nieuczciwych klauzul, umożliwia frankowiczom unieważnianie ich. O komentarze w tej sprawie poprosiliśmy parlamentarzystów z Warmii i Mazur. Poseł...

Zamknij
RadioOlsztynTV