Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kultowy komiks na deskach olsztyńskiego Teatru Lalek

Spektakl pt. Mały Nemo w krainie snów. Fot. Teatr Lalek w Olsztynie

Adaptację kultowego komiksu Winsora McCaya „Mały Nemo w krainie snów” przygotował Teatr Lalek w Olsztynie. Dziś (18  lutego) premiera spektaklu, adresowanego zarówno do dzieci, jak i dorosłych.

Winsor McCay zwany ojcem nowożytnego komiksu i animacji tworzył serie pasków komiksowych „Mały Nemo w krainie snów” w latach 1905–1914 oraz 1924–1926. Komiks publikowały „New York Herald” oraz „New York American”. Olsztyńska adaptacja historii Małego Nemo opowiada o tym, jak chłopiec zostaje zaproszony do niezwykłej krainy. Bardzo chce go poznać Królewna Morfea, córka króla Morfeusza. W tej magicznej podróży pojawia się wielu dziwnych i zabawnych bohaterów.

Jak powiedział Andrzej Bartnikowski, dyrektor Teatru Lalek i reżyser przedstawienia, gdy pierwszy raz spotkał się z twórczością McCaya, to autor ten zrobił na nim ogromne wrażenie.

McCay w 1905 roku wyznaczył standardy, które obowiązują w komiksie do dziś. Urzekł mnie pomysłem na postaci, sposobem prowadzenia kreski i sposobem kadrowania. To, co jest mi bliskie w twórczości McCaya, to jego podejście do opowiedzenia pewnej historii poprzez nieskrępowaną grę wyobraźni. W tej historii wszystko jest możliwe, prawa fizyki są zachwiane, występuje zakrzywienie czasoprzestrzeni, a postaci zmieniają swoje proporcje.

Dużym wyzwaniem dla twórców była sama adaptacja komiksu na deski teatralne. Jak powiedział reżyser chodzi o to, by napisać tekst dramatyczny na podstawie historii komiksowej, zawierając w nim elementy charakterystyczne – przenikania światów czy czasoprzestrzeni. Ogromną rolę odgrywa także strona plastyczna spektaklu. W spektaklu pojawiają się różne typy lalek, tak odmienne jak kolejne postaci spotykane przez małego bohatera.
W rolę Małego Nemo wciela się Honorata Mierzejewska-Mikosza. Scenografię w stylu secesyjnym przygotowała Monika Wójcik, a oprawę muzyczną Maria i Marcin Rumińscy.

Spektakl pt. Mały Nemo w krainie snów. Fot. Teatr Lalek w Olsztynie

Spektakl pt. Mały Nemo w krainie snów. Fot. Teatr Lalek w Olsztynie

(PAP/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w teatr, spektakl, kultura, sztuka, komiks, Olsztyn, lalki, teatr lalek, Andrzej Bartnikowski, przedstawienie, Nemo
Krzysztof Antkowiak uskrzydlił chore dzieci

Przed małymi pacjentami Szpitala Dziecięcego w Olsztynie wystąpił Krzysztof Antkowiak. Artysta przyjechał z koncertem na zaproszenie fundacji "Skrzydła Anioła". Zaprezentował znane i lubiane piosenki z filmowej...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV