DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro

Kubacki zwycięzcą Pucharu Świata w skokach narciarskich w Lillehammer

Dawid Kubacki. Fot. PAP/Marcin Cholewiński

Dawid Kubacki wygrał konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich w norweskim Lillehammer, zaliczany też do turnieju Raw Air. W pierwszej serii Polak skoczył 137,5 metra i był czwarty. W drugiej pofrunął metr dalej – 283,1 pkt – i wyprzedził rywali.

Dla Kubackiego to szóste zwycięstwo w tym sezonie, a jedenaste w karierze. Drugi w czwartkowych zawodach był Słoweniec Anže Lanišek (139 i 136 m, 275,7 pkt), trzeci Austriak Daniel Tschofenig (136,5 i 134 m, 273,9 pkt).

Oprócz Kubackiego, punkty Pucharu Świata zdobyli też inni biało-czerwoni – Kamil Stoch był siódmy (130 i 134 m, 256,3 pkt), Piotr Żyła – czternasty (125 i 130 m, 231,3 pkt), Aleksander Zniszczoł – siedemnasty (125,5 i 128 m, 226,7 pkt), a Paweł Wąsek – dwudziesty (126,5 i 124 m, 223,5 pkt).

W Pucharze Świata – na pięć konkursów przed końcem sezonu – Kubacki nadal zajmuje drugie miejsce (1560 pkt) ze stratą 318 punktów do prowadzącego Norwega Halvora Egnera Graneruda, który w czwartek zajął szóste miejsce. Żyła jest piąty (853 pkt), Stoch piętnasty (507 pkt). W turnieju Raw Air prowadzi Granerud. Kubacki jest czwarty (strata 57,7 pkt), Stoch ósmy (strata 96 pkt).

Teraz zawodnicy przenoszą się na mamucią skocznię w Vikersund, gdzie na piątek zaplanowano treningi i kwalifikacje, a na weekend konkursy.

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za IAR

Więcej w skoki narciarskie
Dalekie lokaty Polaków w konkursie w Lillehammer

Kamil Stoch zajął 15. miejsce w konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w Lillehammer. Zwyciężył Halvor Egner Granerud. Norweg umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej...