Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kto może liczyć na 100 procent zasiłku chorobowego? ZUS przedstawia nowe zasady świadczenia

Osoby zatrudnione w placówkach leczniczych – zarówno pracownicy medyczni, jak i niemedyczni, mają prawo do 100 procent zasiłku chorobowego. Na taki zasiłek mogą również liczyć strażacy ochotnicy.

Prawo do pełnego zasiłku będzie im przysługiwać wtedy, jeżeli ich niezdolność do pracy, kwarantanna lub izolacja, nastąpiła po zetknięciu z koronawirusem podczas wykonywania obowiązków służbowych albo zadań w OSP. Nowe przepisy umożliwiają wyrównanie zasiłku chorobowego od 5 września – wyjaśnia Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim:

Na 100 proc. wynagrodzenia chorobowego od pracodawcy, a potem zasiłku chorobowego w wymiarze 100 proc., mogą również liczyć osoby zatrudnione w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej świadczących usługi całodobowo, noclegowniach oraz innych placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub w podeszłym wieku.

00:00 / 00:00

W ich przypadku podwyższone świadczenia przysługują od 29 listopada. A szczegółowe informacje na ten temat, są na stronie internetowej ZUS-u.

 

Autor: W. Chromy
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zasiłek chorobowy, ZUS, świadczenia, Anna Ilukiewicz
ZUS wypłaca coraz więcej zasiłków pogrzebowych. Komu przysługują i w jakiej kwocie?

We wrześniu i październiku ZUS wypłacił, w całym kraju, ponad 62 tysiące zasiłków pogrzebowych. To o ponad 6 tysięcy więcej niż w tym samym okresie zeszłego...

Zamknij
RadioOlsztynTV