Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 32 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Księża w odwiedzinach u swoich parafian. „To okazja do spotkania i modlitwy”

Fot. Adobe Stock

Styczeń to czas, kiedy wierni oczekują – związanych ze świętami Bożego Narodzenia – wizyt duszpasterskich tzw. kolęd. To tradycja, która sięga dalekiej przeszłości.

Jaka jest idea takich spotkań? Proboszcz parafii Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Olsztynie brat Cordian Szwarc wyjaśnia, że chodzi głównie o wspólne spotkanie i modlitwę oraz błogosławieństwo rodziny i domu.

To okazja, aby rozmową duszpasterską wzmocnić rodzinę, porozmawiać na temat aktualnych potrzeb parafian, którzy przychodzą i mają konkretne oczekiwania od wspólnoty.

00:00 / 00:00

W większości parafii księża odwiedzają wszystkich mieszkańców, a kolęda odbywa się tam, gdzie zostają wpuszczeni. Są też takie, w których trzeba zgłosić, że się oczekuje wizyty duszpasterskiej. Można to zrobić odwiedzając kancelarię osobiście, pisząc maila lub telefonicznie. W innych rozdawane są specjalne zawieszki na drzwi czy bramy – jeśli ktoś mieszka w domu – z informacją, że czeka się na kolędę.

Po czasie pandemii w niektórych kościołach organizowane są też dalej wspólne msze święte dla mieszkańców wskazanych ulic, tak by ograniczyć bezpośredni kontakt w domu z wiernymi.

Autor: K. Grabowska
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w kolęda, ksiądz, wizyta duszpasterska, odwiedziny parafian
Nie żyje były rektor Wyższego Seminarium Duchownego Hosianum

Nie żyje ks. Kazimierz Torla, były rektor Wyższego Seminarium Duchownego Hosianum w Olsztynie i nauczyciel akademicki. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1964 roku w olsztyńskim seminarium. Funkcję...

Zamknij
RadioOlsztynTV