Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -15 °C pogoda dziś
JUTRO: -11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Krzysztof Marek Nowacki: W połowie stycznia uczniowie powinni wrócić do stacjonarnej nauki

Warmińsko-mazurski kurator oświaty Krzysztof Marek Nowacki. Fot. A. Chmielewska

Po 15 grudnia uczniowie i nauczyciele dowiedzą się jakiego zakresu materiału nie będzie na maturze i egzaminie ósmoklasisty – powiedział w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn warmińsko-mazurski kurator oświaty.

Krzysztof Marek Nowacki zapewnił, że prace nad okrojeniem zagadnień właśnie trwają, a na stronie  są już opracowane wymagania egzaminacyjne, które są poddawane konsultacjom:

Od 20 listopada do 27 listopada są one poddane prekonsultacjom. Nauczyciele, eksperci, metodycy wnoszą swoje uwagi.

W przypadku egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie podstawowym zmiany mają polegać na zmniejszeniu liczby zadań do rozwiązania w arkuszu egzaminacyjnym. Przede wszystkim w zakresie zadań otwartych, przy zachowaniu pełnego czasu przeprowadzenia egzaminu.

Jak dodał  kurator oświaty, nauczyciele mogą dostać do 500 złotych zwrotu za zakup sprzętu komputerowego niezbędnego do prowadzenia nauki zdalnej. Ważne będą rachunki i faktury za materiały oraz narzędzia, które nauczyciel kupił od 1 września do 7 grudnia. Zainteresowany takim wsparciem będzie musiał przedłożyć imienne rachunki za zakup. Wniosek należy złożyć w szkole, w której nauczyciel jest zatrudniony.

W Warmińsko-Mazurskiem uprawnionych do skorzystania z takiej pomocy jest około 24 tys. nauczycieli. W całym kraju na ten cel przeznaczono 300 milionów złotych – mówił Krzysztof Marek Nowacki:

Oprócz tych środków już wcześniej realizowaliśmy m.in. program „Zdalna Szkoła” o wartości 180 mln złotych, „Zdalna Szkoła Plus” czy „Aktywna Tablica”. Łącznie w ostatnich miesiącach rząd przekierował na oświatę ponad miliard złotych, aby wzmocnić nauczanie zdalne.

Warmińsko-mazurski kurator oświaty podkreślił również, że uczniowie powinni wrócić do stacjonarnej nauki po 17 stycznia. – Świadczą o tym takie symptomy jak wyhamowanie rozwoju pandemii czy pojawienie się szczepionki na COVID-19 – zwracał uwagę Krzysztof Marek Nowacki.

Posłuchaj całej rozmowy Marka Lewińskiego z Krzysztofem Markiem Nowackim

00:00 / 00:00

 

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szkoła, nauka, edukacja, kuratorium oświaty, Krzysztof Marek Nowacki, zdalna
Kariery absolwentów szkół ponadpodstawowych mają być regularnie monitorowane. W Polsce brakuje takich informacji

Przebieg kariery edukacyjnej i zawodowej absolwentów szkół ponadpodstawowych, w tym szkół prowadzących kształcenie zawodowe, ma być regularnie monitorowany - przewiduje to projekt nowelizacji prawa oświatowego skierowany...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV