Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Krzysztof Marek Nowacki: Liczba miejsc w szkołach regionu o 2 tysiące przewyższa liczbę aplikujących uczniów

W ocenie warmińsko-mazurskiego kuratora oświaty po drugim etapie rekrutacji do szkół średnich w placówkach będą jeszcze wolne miejsca. Krzysztof Marek Nowacki był gościem Porannych pytań Radia Olsztyn.

Kurator Nowacki odniósł się do informacji, że około 800 uczniów z Olsztyna nie dostało się do żadnej, wybranej przez siebie szkoły. Podkreślał, że np. szkoły niepubliczne, które przygotowały kilkaset miejsc, nie są ujęte w systemie elektronicznej rekrutacji. Warmińsko-mazurski kurator oświaty odniósł się również do sytuacji w całym województwie.

W skali województwa mamy nadwyżkę przeszło 2 tysięcy miejsc dla uczniów. Ta nadwyżka jest o wiele wyższa, bo np. dla Elbląga mekką edukacyjną dla młodzieży jest Trójmiasto, więc jest tam o wiele więcej miejsc wolnych. Jeśli chodzi o Ełk, to wielu młodych ludzi podąża, bo kształcić się do Białegostoku. W naszych powiatach granicznych są uczniowie, którzy jadą do Torunia . Dlatego na terenie województwa warmińsko-mazurskiego jest około 4-5 tysięcy wolnych miejsc.

W tym roku szkoły muszą zmierzyć się z tzw. podwójnym rocznikiem, czyli jednocześnie: absolwentami podstawówek i gimnazjów. Warmińsko-mazurski kurator oświaty zapewnia jednak, że we wszystkich typach szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych będą jeszcze wolne miejsca dla osób, które nie dostały się w pierwszym etapie rekrutacji. Tylko w Olsztynie jest około 800 takich uczniów.

Krzysztof Marek Nowacki zapewniał w Porannych ppytaniach, że szkoły niepubliczne również przygotowały kilkaset miejsc dla uczniów, a one nie są ujęte w systemie elektronicznej rekrutacji.

W tych szkołach niepublicznych jest około 30 oddziałów, średnio po 25 osób w klasie, więc jest to około 700 miejsc. Są one wypełnione przez uczniów, którzy pójdą do tych szkół , a jednocześnie aplikowali w szkołach publicznych i stąd też pojawił się względny niedobór.

Kurator twierdzi również, że o miejsca w Olsztynie aplikowali uczniowie z ościennych powiatów i część z nich na pewno pozostanie w swoich rodzinnych miastach. Krzysztof Marek Nowacki podkreśla, że liczba miejsc w szkołach w województwie przewyższa liczbę aplikujących uczniów o dwa tysiące.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego

00:00 / 00:00

Warmińsko-mazurski kurator oświaty Krzysztof Marek Nowacki. Fot. A. Chmielewska

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za M.Lewiński

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szkoła, szkoły, rekrutacja, video, Krzysztof Marek Nowacki
Są listy przyjętych do szkół średnich. Trwa rekrutacja. Sprawdź ile osób jest na listach oczekujących

Warmińsko-mazurskie szkoły ponadpodstawowe i ponadgimnazjalne ogłosiły listy osób zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do wybranych placówek. Do 10 lipca uczniowie mają czas na potwierdzenie woli podjęcia nauki w...

Zamknij
RadioOlsztynTV