Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
brak danych dla miasta: olsztyn
Logowanie
 

Krzysztof Jurgiel o sporze wokół unijnych pieniędzy dla Polski: każdy ma trochę racji

Krzysztof Jurgiel. Fot. P. Getka

Nie jestem zwolennikiem dużych ustępstw wobec Brukseli, ale pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy są nam potrzebne – mówił w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn Krzysztof Jurgiel. Z eurodeputowanym Prawa i Sprawiedliwości rozmawiał Andrzej Piedziewicz.

W Sejmie odbywa się posiedzenie, na którym zaplanowano trzecie czytanie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Ma ona zakończyć spór z Komisją Europejską o praworządność i pozwolić na odblokowanie pieniędzy zapisanych w Krajowym Planie Odbudowy.

Europoseł Krzysztof Jurgiel podkreślił, że wokół ustawy są spory, ale pieniądze są nam potrzebne.

Każdy ma trochę racji. Jeśli chodzi o prawników są różne stanowiska, ale trzeba coś przyjąć, tak żeby te środki zostały odblokowane. ja nie jestem zwolennikiem mocnych ustępstw ale są różne racje. Ważne jest, żebyśmy mieli środki na rozwój Polski i w tym roku i w latach następnych.

Województwo warmińsko-mazurskie jest przygotowane do sięgnięcia po nowe fundusze unijne – zapewniał w Radiu Olsztyn eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości. Mimo toczącego się sporu Komisja Europejska w ubiegłym roku zaakceptowała plan wydawania unijnych pieniędzy dla Polski z tzw. funduszu spójności. Krzysztof Jurgiel przekonywał, że te pieniądze nie są zagrożone i niebawem powinny ruszyć konkursy na dofinansowanie konkretnych inwestycji.

Polska jest oceniana jako kraj, który ma najmniej nieprawidłowości w wydatkowaniu funduszy unijnych. Nie sądzę, aby były powody do wstrzymywania konkursów. Województwo warmińsko-mazurskie i podlaskie, które mam zaszczyt reprezentować ma znaczne środki na znaczne cele rozwojowe i wiem, że województwo jest na to przygotowane.

Krajowy Plan Odbudowy dla Polski to ponad 100 miliardów złotych w formie dotacji i ponad 50 miliardów w formie nisko oprocentowanych pożyczek.

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

Krzysztof Jurgiel. Fot. P. Getka

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za A. Piedziewicz

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze, PiS, spór, Prawo i Sprawiedliwość, Bruksela, komisja europejska, pożyczka, Krzysztof Jurgiel, Podlaskie, Warmińsko-Mazurskie, Krajowy Plan Odbudowy
Są pieniądze na renowację zabytków. To wielka szansa dla samorządów

Będą pieniądze na renowację i konserwację zabytków. W Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego spotkali się z samorządowcami, by omówić szczegóły Rządowego Programu...

Zamknij
RadioOlsztynTV