Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Krzysztof Jurgiel komentuje zapowiedzi prezesa PiS ws. dodatków rolnych: Chcemy wesprzeć lokalnych producentów żywności

Krzysztof Jurgiel. Fot. A. Podbielska

Wsparcie tzw. „własnego chowu”, czyli najmniej 100 złotych od jednego tucznika i 500 zł od jednej krowy – zapowiedział sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas konwencji regionalnej partii. Do tych propozycji w Porannych pytaniach odniósł się były minister rolnictwa, Krzysztof Jurgiel, który kandyduje w wyborach do Europarlamentu.

Poseł PiS mówił, że wsparcie ma pochodzić z pieniędzy z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich:

Dostaniemy pulę pieniędzy w ramach tych środków. Koperta dla Polski wynosi około 3 miliardów złotych na płatności obszarowe. Z tego 15 % można przeznaczyć na interwencję rynkową.

Krzysztof Jurgiel przyznał jednak, że negocjacje dotyczące Wspólnej Polityki Rolnej i tego ile środków trafi do Polski są dopiero przed nami. Stanie się to po wyborach do Europarlamentu. Były minister rolnictwa przekonywał także, że tereny po byłych Państwowych Gospodarstwach Rolnych potrzebują skutecznych interwencji. Na naszej antenie przypomniał, że już teraz pracownicy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa diagnozują najpilniejsze potrzeby mieszkańców terenów, na których funkcjonowały PGR-y.

Realizuję opis wszystkich miejsc, gdzie można przeprowadzić interwencję. Na przykład na początku roku wsparliśmy województwo zachodniopomorskie. Potrzebny był tam lider, który doprowadzi obszar wielkości prawie 500 ha i istniejące budynki do takiego stanu, że tam obecnie są miejsca pracy, funkcjonuje hotel, a także ośrodek dla pracy osób niepełnosprawnych – to jest wzorcowy przykład

– mówił Krzysztof Jurgiel.

Przypomnijmy, kto jeszcze kandyduje do Europarlamentu z okręgów warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Liderem listy PiS z okręgów warmińsko-mazurskiego i podlaskiego jest Karol Karski. „Jedynką” Koalicji Europejskiej Tomasz Frankowski, a Wiosny – Monika Falej. O mandat europosła będzie ubiegał się też Andrzej Maciejewski z ugrupowania Kukiz’15 oraz Paweł Abramski z partii Wolni i Solidarni.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego z Krzysztofem Jurgielem

00:00 / 00:00

 

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w rolnictwo, krowa, Krzysztof Jurgiel, tucznik, wybory do Parlamentu Europejskiego, dodatki rolne
Minister Krzysztof Jurgiel. Zdjęcie ze strony jurgiel.pl
Politycy PiS komentują dodatki rolne do Piątki Kaczyńskiego. „To nic innego jak pomoc rolnikom”

Zmarginalizowane obszary po byłych Państwowych Gospodarstwach Rolnych oraz nowa rolna „Piątka Kaczyńskiego”. To główne tematy spotkania z dziennikarzami kandydata Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego –...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV