Krzysztof Jurgiel: Decyzja w sprawie płotu odgradzającego Polskę zapadnie w maju
Około 700 miejscowości chcą odwiedzić szefowie poszczególnych resortów w najbliższych miesiącach. W miniony weekend minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel spotkał się z rolnikami z Warmii i Mazur.
Był między innymi w Bartoszycach, Karolewie, Jezioranach. Gościł też w Porannych Pytaniach.
Przedstawiłem zamierzenia na najbliższe 2 lata (…) Była ciekawa dyskusja ale były też głosy krytyki.
Najwięcej pytań dotyczyło walki z afrykańskim pomorem świń. Rolnicy pytali też o budowę płotu na polsko-rosyjskiej granicy i program bioasekuracji.
Zaniepokojenie wynika z ostatnich kilku miesięcy, kiedy nastąpiły zmiany w rządzie. Opozycja podnosiła ten temat nie przedstawiając faktów. Jeśli chodzi o zwalczanie ASF u świń, to od 3 miesięcy nie mamy ognisk. Prowadzony program bioasekuracji na zagrożonych terenach przyniósł efekty. Jeśli program będzie nadal rozszerzany nie powinno być przypadków zagrożenia. Jeśli chodzi o ASF u dzików, to minister środowiska wprowadził program redukcji. Jest on realizowany przez sztaby zarządzania kryzysowego, pod przewodnictwem wojewody, który ma kierować zbieraniem padłych dzików. Koła łowieckie mają dokonać redukcji do 1/10 dzika na kilometr kwadratowy.
Zdaniem Krzysztofa Jurgiela jednym z pomysłów na rozwiązanie problemu jest też budowa płotu odgradzającego Ukrainę, Białoruś i Rosję od terytorium Polski, tak aby dziki nie mogły się przemieszczać.
Na wschodzie afrykański pomór świń praktycznie nie jest zwalczany (…) Decyzja w sprawie płotu zapadnie w maju.
Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Krzysztofem Jurgielem
Redakcja: BSChromy
















![Wielkie bicie Gitarowego Rekordu Świata w Olsztynie [ZDJĘCIA] Wielkie bicie Gitarowego Rekordu Świata w Olsztynie [ZDJĘCIA]](https://radioolsztyn.pl/wp-content/themes/ronew/loadimg.php?src=https%3A%2F%2Fradioolsztyn.pl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F05%2FGitarowy-rekord-swiata-10.jpg&q=95&w=30&h=30&zc=1&s=1&f=4,-6|3,3)









