Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kres wędrówki

Inicjator kultury romskiej w Olsztynie nie żyje. Zbigniew Bilicki zmarł po ciężkiej chorobie. Fot. ze strony www.zespolromanca.pl

13 kwietnia na olsztyńskim cmentarzu komunalnym pochowano Zbigniewa Bilickiego. Był długoletnim wójtem społeczności romskiej i przewodniczącym Rady Starszyzny Romów w Polsce.

Zbigniew Bilicki prowadził międzynarodowy zespół pieśni i tańca Romów „Baro Drom”. Działał na rzecz akcji osiedleńczej Romów. Z jego inicjatywy pod koniec lat 50-tych wybudowano osiedle dla rodzin romskich w Olsztynie, był twórcą spółdzielni „Metalowiec”, w której zatrudniał kilkudziesięciu Romów.

Pogrzeb Zbigniewa Bilickiego – przeczytaj

Działalność Zbigniewa Bilickiego docenił Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego, którego został honorowym członkiem. W 2010 roku prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył go Złotym Krzyżem Zasługi. (dgrzym/łw)

Do wysłuchania audycji Małe Ojczyzny zaprasza Dorota Grzymska

00:00 / 00:00

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Małe Ojczyzny
Ewa Zdrojkowska fot. Sławomir Ostrowski
Takie życie

Bohaterką reportażu zatytułowanego „Takie życie” jest Klara Majcher. Urodzona we Francji i związana z Wileńszczyzną czuje się 100-procentową Polką. W czasie wojny jej rodzinie życie uratował...

Zamknij
RadioOlsztynTV