Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 15 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kredyt gotówkowy czy samochodowy: które rozwiązanie będzie lepsze?

Foto: kovop58/Shutterstock.com

Zakup samochodu to poważny wydatek. Nic dziwnego, że bardzo często posiłkujemy się w tym celu różnego typu kredytami. Warto zastanowić się, który z nich będzie najlepszy w konkretnej sytuacji.

Wiele osób nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania bez samochodu. Wiedzą o tym doskonale również banki i firmy leasingowe, które przygotowały cały przekrój produktów adresowanych do kierowców. Dzięki nim możliwe staje się sfinansowanie zakupu praktycznie dowolnego pojazdu: zarówno zupełnie nowego o dużej wartości, jak i zdecydowanie tańszego z drugiej ręki. Jednocześnie jednak należy mieć świadomość, że nie każdy z nich sprawdzi się tak samo dobrze w konkretnym przypadku. Przed podjęciem decyzji i złożeniem wniosku warto więc poznać wady i zalety każdej z propozycji oraz dokonać skrupulatnych kalkulacji. Pozwoli to na osiągnięcie wymiernych oszczędności oraz właściwe zabezpieczenie finansowej strony naszego życia.

Zakup samochodu: różne opcje

Osoby poszukujące nowego środka transportu mają do wyboru przynajmniej kilka modeli finansowania. Należą do nich:

 • Kredyt samochodowy: przy jego pomocy możemy finansować zakup nie tylko samochodów, ale również innych pojazdów, w tym motocykli, quadów, motorowerów, a nawet motorówek. Możliwości jest więc sporo, jednak to rozwiązanie posiada również pewne wady.
 • Kredyt gotówkowy: to bez wątpienia jeden z najchętniej wybieranych produktów na naszym rynku. Wynika to głównie z dużej swobody: pozyskane środki możemy przekazać na dowolny cel. Sama procedura udzielania kredytu jest natomiast prosta i przejrzysta.
 • Leasing: wbrew pozorom leasing to nie tylko rozwiązanie dla firm. Mogą z niego korzystać również osoby prywatne w ramach leasingu konsumenckiego. To narzędzie proponuje coraz więcej banków oraz firm leasingowych.
 • Wynajem długoterminowy: warto mieć świadomość, że istnieje również alternatywa dla kupna samochodu. Można go wynająć na dłuższy termin. W takiej opcji płacimy co miesiąc stosowną opłatę, jednak nie nabywamy pojazdu.

Kredyt gotówkowy na samochód

Statystyki jasno pokazują, że z tego rozwiązania korzysta naprawdę wiele osób. Według raportu InfoKredyt przygotowanego przez Związek Banków Polskich, aż 45% respondentów wybiera właśnie to zobowiązanie w celu finansowania większych zakupów, w tym tych, których przedmiotem są samochody i inne pojazdy mechaniczne. Dlaczego tak jest? Wynika to przede wszystkim z podstawowej cechy kredytu gotówkowego, a więc kompletnej wolności w korzystaniu ze środków. Bank nie będzie miał żadnego wpływu na to, jaki samochód wybierzemy i co będziemy z nim robić. Niestety w innych scenariuszach będziemy musieli liczyć się z koniecznością pójścia na daleko idące ustępstwa. Kluczem do przeprowadzenia satysfakcjonującej transakcji jest jednak znalezienie jak najtańszego kredytu gotówkowego. Warto wiedzieć, na co musimy zwrócić uwagę już na etapie wyboru ofert.

Jak znaleźć najlepszy kredyt gotówkowy?

Choć oferta kredytów gotówkowych jest bardzo bogata i różnorodna, znalezienie najtańszej propozycji nie powinno być żadnym problemem. Podstawowym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, jest RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Wskaźnik ten pozwala na ocenę wszystkich kosztów, które poniesiemy w związku z zadłużeniem: nie tylko oprocentowania, ale również dodatkowych opłat czy prowizji. Wygodną analizę poszczególnych ofert umożliwia ranking kredytów gotówkowych. Dzięki https://www.bankier.pl/smart/kredyty-gotowkowe znalezienie tej najbardziej atrakcyjnej będzie bardzo proste. Wystarczy wprowadzić wnioskowaną kwotę oraz podstawowe informacje dotyczące spłaty, w tym przede wszystkim liczbę rat. Pozwoli to na ocenę zarówno całościowych kosztów kredytu, jak i wysokości miesięcznej raty.

Kredyt samochodowy: zalety i wady

Oczywiście wiele osób poszukujących sposobów finansowania zakupu pojazdu wybiera również standardowy kredyt samochodowy. To rozwiązanie zostało stworzone z myślą o takich potrzebach, w związku z tym ma także sporo do zaoferowania. Niestety nie będzie ono dostępne dla każdego, a przy tym może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Do jego niewątpliwych zalet należą:

 • Stosunkowo niskie koszty kredytu: wprowadzenie różnego typu zabezpieczeń przekłada się na niższą marżę banku, co pozwala na wymierne oszczędności.
 • Wygodne warunki spłaty: dobrym rozwiązaniem stanie się również rozłożenie spłaty na większą liczę rat. Dzięki temu uda się obniżyć wysokość kwoty, którą będzie trzeba spłacać co miesiąc, albo zwiększyć zdolność kredytową.
 • Wyższe wartości: kredyty samochodowe dobrze sprawdzają się zwłaszcza w scenariuszach, w których chcemy kupić pojazd o wyższej wartości. Wówczas łatwiej będzie o uzyskanie odpowiedniej kwoty przy jednoczesnej redukcji kosztów.
 • Raty balonowe: w niektórych przypadkach możemy skorzystać również z rat balonowych. Wówczas znaczna część wartości pojazdu jest spłacana w ostatniej racie, której jednak nie musimy regulować. Równie dobrze możemy zwrócić auto do salonu, a następnie wymienić je na nowe i nadal korzystać z balonowego modelu spłaty.

Wymienione zalety kredytu samochodowego pośrednio znajdują również odzwierciedlenie w jego wadach:

 • Dodatkowe zabezpieczenia: w przypadku kredytu samochodowego konieczne stanie się zastosowanie pewnych zabezpieczeń na kupowanym samochodzie. Do dwóch podstawowych należy przewłaszczenie na zabezpieczenie lub zastaw rejestrowy. W związku z tym nie będziemy mogli w pełni swobodnie dysponować posiadanym pojazdem, a w przypadku problemów ze spłatą instytucja zyska prawo do dochodzenia swoich praw przed innymi wierzycielami.
 • Autocasco: standardem jest również obowiązek wykupienia polisy AC. Ta, choć nie jest wymagana przez prawo obligujące nas jedynie do posiadania aktywnego OC, jest kolejnym z zabezpieczeń wykorzystywanych przez bank. Ma uchronić go przed możliwą utratą wartości np. w wyniku szkody lub kradzieży pojazdu. Jest to jednak równocześnie spory koszt, który musimy uwzględnić dokonując obliczeń.
 • Inne zobowiązania: oprócz tego instytucja udzielająca kredytu może również obligować nas do przestrzegania innych zapisów umowy, w tym m.in. korzystania wyłącznie z autoryzowanych serwisów czy dokonywania dodatkowych przeglądów technicznych.
 • Nie na każdy samochód: bank nie zawsze zgodzi się na udzielenie środków na zakup pojazdu. Zwłaszcza jeżeli będzie to dotyczyło używanego auta. Większość instytucji wyznacza ograniczenia dotyczące jego wieku. W praktyce: kupno pojazdu starszego niż 5 lat na kredyt samochodowy będzie trudne, może być również po prostu nieopłacalne ze względu na dodatkowe koszty.

Kredyt samochodowy czy gotówkowy: co wybrać?

To, która opcja okaże się korzystniejsza, zależy od indywidualnego przypadku, w tym przede wszystkim modelu i wartości pojazdu, który chcemy kupić. Ważne będzie również to, w jaki sposób chcemy z niego korzystać: czy planujemy posiadać jedno auto przez długie lata, czy jednak częściej wymieniać pojazd i korzystać np. z rat balonowych. W przypadku nowych samochodów korzystniejszy może okazać się kredyt samochodowy, zwłaszcza że i tak ponosilibyśmy większość związanych z nim dodatkowych kosztów. Jednak jeżeli chcemy kupić auto z drugiej ręki o niższej wartości, dużo lepszym rozwiązaniem może okazać się kredyt gotówkowy. Wówczas nie tylko nie będziemy musieli martwić się o dodatkowe wymogi banku, ale na dodatek nie poniesiemy wydatków większych od tych wskazanych w umowie kredytowej.

 

Więcej w kredyt
Zataił wysokość majątku, nie wykazał zaciągniętych kredytów. Radny z Białej-Piskiej usłyszał zarzuty

Radny z Białej Piskiej od kilku lat składał nieprawdziwe oświadczenia majątkowe. Tak twierdzi Prokuratura Rejonowa w Piszu, która postawiła Zbigniewowi D. siedem zarzutów. Pod koniec 2018...

Zamknij
RadioOlsztynTV