„Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. W Olsztynie zainaugurowało akcję
Jak bezpiecznie wypoczywać na plaży? Co robić w sytuacji zagrożenia? Na plaży miejskiej w Olsztynie rozpoczęto akcję „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”.
Podobne pikniki odbyły się już w Rukławkach i Olsztynku, a dziś także w Dobrym Mieście. Policjanci podkreślają, że w wakacje wypadki podczas wypoczynku nad wodą są jednymi z najczęstszych. Dlatego tak ważna jest edukacja od najmłodszych lat.
W akcji uczestniczyli m.in. uczniowie olsztyńskich szkół.
167 osób utonęło rok temu w Polsce podczas wakacji. Podczas akcji edukacyjnych policja chce poprawić te tragiczne statystyki. To ogólnopolska akcja policji i Fundacja PZU – podkreśla dyrektor biura prewencji Komendy Głównej Policji inspektor Robert Kumor.
Wchodzimy z ofertą do wszystkich osób, które korzystają z atrakcji wodnych, aby zadbać o bezpieczeństwo. To szereg inicjatyw. Policjanci weszli już do placówek szkolnych i starają się edukować dzieci i młodzież aby udając się na wakacje byli bezpieczni.
Podczas specjalnej lekcji na plaży nad jeziorem Ukiel uczniowie z olsztyńskich szkół oglądali pokaz ratownictwa wodnego, uczyli się pierwszej pomocy, a także, jak zachowywać się nad wodą i w wodzie.
Podczas festynów odbywają się też konkursy, gry i zabawy. Są też pokazy strażaków, ratowników medycznych, policji wodnej oraz policyjnego psa służbowego. Wszystko to mają wyposażyć dzieci w wiedzę jak unikać zachowań ryzykownych i zachowywać się podczas zagrożeń.
Prelegenci prowadzą także lekcje na temat m.in. jak bezpiecznie zachowywać się w lesie czy podczas spotkania z niebezpiecznym zwierzęciem. Wystawiane są tematyczne stoiska profilaktyczne z łamigłówkami, ulotkami informacyjnymi, odblaskami.
Podczas wydarzenia prezentowane są spoty pokazujące różne przyczyny utonięć. W krótkich filmikach, przygotowanych przez Komendę Główną Policji wzięły udział reprezentantki Polski w kajakarstwie, medalistki Igrzysk Olimpijskich w Tokio – Justyna Iskrzycka, Karolina Naja, Anna Puławska i Helena Wiśniewska oraz Marta Walczykiewicz – medalistka olimpijska w kajakarstwie z Rio de Janeiro.

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka
Autor: M. Kwiatkowska
Redakcja: K. Ośko/ B. Świerkowska-Chromy












![Tak region wspierał WOŚP [ZDJĘCIA] Tak region wspierał WOŚP [ZDJĘCIA]](https://radioolsztyn.pl/wp-content/themes/ronew/loadimg.php?src=https%3A%2F%2Fradioolsztyn.pl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F01%2FIMG_7545-scaled.jpg&q=95&w=30&h=30&zc=1&s=1&f=4,-6|3,3)














