Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kościół katolicki obchodzi Niedzielę Palmową. Zobacz transmisję mszy z olsztyńskiej katedry

Niedziela Palmowa, zwana jest „Niedzielą Męki Pańskiej”. Rozpoczyna ona najważniejszy okres w roku liturgicznym, czyli Wielki Tydzień.

Transmisja video z mszy świętej w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie.

„Tłum decyduje w wielu sprawach, a tłumem można manipulować, aby przez jego wzburzenie wymuszać określone działania i wyroki” – mówił metropolita warmiński arcybiskup Józef Górzyński w homilii podczas mszy Niedzieli Palmowej w olsztyńskiej konkatedrze św. Jakuba. Podkreślał, że „jako uczestnicy tłumu mamy udział w wyroku, a zatem i naszą odpowiedzialność”

Arcybiskup tłumaczył, że wjazd Jezusa do Jerozolimy i Jego skazanie z ukrzyżowaniem, dzieją się przy licznym udziale tłumu. Dzieli je między sobą zaledwie kilka dni, a reakcja, zapewne w dużej mierze tych samych uczestników, jest skrajnie odmienna. W obu przypadkach bardzo wzmożona.

Gdy nie ma się dostatecznych argumentów aby kogoś skazać, napiętnować, poniżyć, zdeprecjonować trzeba podburzyć tłum, doprowadzić do wzburzenia opinii społecznej. Tak, by emocje zastąpiły rozum i sumienie

– mówił metropolita warmiński przywołując skazanie Jezusa na ukrzyżowanie.

Podkreślał, że jest to powszechna praktyka w dziejach.

Dzisiaj o tyle bardziej skuteczna, o ile udoskonaliły się narzędzia manipulacji. Zatem nie ma już dnia byśmy nie byli poddani temu działaniu. (…) Ileż wyroków, także i dziś, nie zapadłoby, gdyby nie wzburzenie tłumu. Dlatego ciągle jesteśmy świadkami nakręcania emocji społecznych, by ludziom wyłączyć rozum i sumienie. (…) Nie możemy pozwalać na to, by ktoś pobudzając nasze emocje sterował naszym myśleniem

– mówił arcybiskup Józef Górzyński.

Każdego dnia kogoś oceniamy i osądzamy. (…) A zatem, czy moje opinie o innych są na pewno moje? Czy wydawane przeze mnie oceny i wyroki są aktem mojego rozumu i sumienia, czy może powielają okrzyki podburzonego, wzmożonego tłumu?

– zakończył homilię metropolita warmiński.

Posłuchaj homilii arcybiskupa Józefa Górzyńskiego

Liturgia Niedzieli Palmowej jest pamiątką wjazdu Chrystusa do Jerozolimy, dokąd przybył wraz z uczniami na wiosenne Święto Paschy. Mieszkańcy Jerozolimy witali Go triumfalnie jako króla i wyzwoliciela. Pod nogi osiołka, na którym jechał Jezus, rozkładano szaty, a dzieci witały Go palmowymi gałązkami.

Na pamiątkę tamtych wydarzeń w Niedzielę Palmową święci się palmy, które mają symbolizować chwałę Chrystusa. Podczas Mszy świętej odczytywany jest opis Męki Pańskiej. W Niedzielę Męki Pańskiej kapłan nie zakłada pokutnych szat w kolorze fioletowym. Jego ornat ma kolor czerwony, który jest znakiem godności królewskiej. Symbolizuje też ogień, krew i miłość.

Ksiądz dr Marcin Sawicki rzecznik prasowy archidiecezji warmińskiej apeluje do wiernych i księży o przestrzeganie podczas mszy obostrzeń epidemicznych.

Od 1986 roku zgodnie z wolą papieża Jana Pawła II, w Niedzielę Palmową obchodzony jest też Światowy Dzień Młodzieży.

Transmisje video w Radiu Olsztyn – Triduum Paschalne i Wielkanoc

Wielki Czwartek – 1 kwietnia 2021 r.

  • 10:00 – Msza Krzyżma w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie
  • 19:00 – Msza Wieczerzy Pańskiej w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie

Wielki Piątek – 2 kwietnia 2021 r.

  • 19:00 – Liturgia Męki Pańskiej w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie

Wielka Sobota – 3 kwietnia 2021 r.

  • 20:00 – Wigilia Paschalna w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie

Niedziela – 4 kwietnia 2021 r.

  • 6:00 – Msza św. Rezurekcyjna w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie

 

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za RO/W.Chromy/PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kościół, Niedziela Palmowa, video, palma
Wielkanocne palmy

W czasie ostatniej audycji skupiliśmy się na tradycji robienia wielkanocnych palm. Gościem Dziecinady była Angelika Rejs - etnograf i kierownik Muzeum im. J.G. Herdera w Morągu,...

Zamknij
RadioOlsztynTV