Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 28 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Konsorcjum firm przygotuje dokumentację drogi S5 między Ostródą a Grudziądzem

Budowa drogi S5. Fot. A. Piedziewicz

Wyłoniono najkorzystniejszą ofertę w sprawie drogi S5 między Ostródą a Grudziądzem. Za 17,5 miliona złotych konsorcjum spółek Trakt chce przygotować dokumentację dla około 90 kilometrów drogi S5.

– Komisja przetargowa zakończyła prace nad oceną ofert złożonych w przetargu na studium z dokumentami do decyzji środowiskowej – podała GDDKiA w Olsztynie.

Jak poinformował rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie Karol Głębocki, chodzi o wykonanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z materiałami do decyzji środowiskowej.

Najkorzystniejszą ofertę, z ceną 17 milionów 512 tysięcy złotych zaproponowało konsorcjum w składzie: TRAKT Sp. z o.o. Sp.k. (lider) oraz TRAKT Sp. z o.o. (partner) i z tym podmiotem GDDKiA w Olsztynie zamierza podpisać umowę

Karol Głębocki dodał, że pozostali wykonawcy startujący w przetargu mają czas do 14 października na wniesienie ewentualnych odwołań.

Jeśli w tym czasie nie wpłyną odwołania, będziemy mogli przystąpić do podpisania umowy z wybranym wykonawcą

– wskazał.

W ubiegłym roku GDDKiA w Olsztynie zakończyła prace nad studium korytarzowym dla tej drogi, które jest materiałem wyjściowym do wykonania kolejnego, bardziej szczegółowego opracowania. Z czterech proponowanych korytarzy, po przedstawieniu ich m.in. przedstawicielom samorządu terytorialnego, do dalszych prac drogowcy wskazali dwa, o szerokości kilku kilometrów każdy.

Na terenie województwa warmińsko-mazurskiego początkiem przyszłej trasy będzie budowany obecnie odcinek S5 Ornowo – Wirwajdy. Jeden z korytarzy biegnie w pobliżu Iławy, drugi w okolicy Lubawy.

W województwie kujawsko-pomorskim na większości przebiegu korytarze pokrywają się, a planowana S5 może połączyć się z autostradą A1 na istniejącym węźle Grudziądz lub na południe od tego miasta. Ponadto, regionalni dyrektorzy ochrony środowiska w Olsztynie i Bydgoszczy przeprowadzą wymagane przepisami konsultacje społeczne.

Jak podał Głębocki, prace przygotowawcze, wraz z uzyskaniem decyzji środowiskowych, mają zakończyć się w 2028 roku. Orientacyjny koszt tych prac wyniesie około 33 milionów złotych. Koszt projektu i budowy drogi ekspresowej S5 pomiędzy Ostródą i Grudziądzem szacowany jest na ponad 5 miliarda złotych. Przewiduje się, że zakończenie budowy nastąpi w roku 2032.
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za A.Libudzka (PAP)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w droga, budowa drogi
Pierwszy odcinek Via Baltica ma być oddany jeszcze w tym roku

Via Baltica to międzynarodowa droga ekspresowa, która połączy kraje nadbałtyckie z Europą Zachodnią. Ponad 60 km będzie biegło przez województwa warmińsko-mazurskiego. W budowie są tu trzy...

Zamknij
RadioOlsztynTV