Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Koniec z płaceniem za czuwanie przy łóżku chorego dziecka w szpitalu. „Obecność bliskich wpływa korzystnie na proces leczenia”

Fot. fotolia.pl

3 lipca wchodzi w życie ustawa znosząca opłaty za pobyt przy łóżku szpitalnym małego pacjenta. Zgodnie z nowymi przepisami, szpitale nie będą miały prawa do pobierania opłat od rodziców, którzy towarzyszą swoim dzieciom w szpitalu. To samo dotyczy opiekunów osób niepełnosprawnych.

Nowe przepisy wskazują jednoznacznie, że placówki medyczne nie będą mogły żądać opłaty za udostępnienie miejsca do spania, pościeli czy korzystanie z mediów. Wszystkie koszty związane z towarzyszeniem rodzica przy dziecku w szpitalu będzie pokrywał Narodowy Fundusz Zdrowia – informuje wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko.

Decyzję podjęto po szerokich konsultacjach społecznych przeprowadzonych przez Ministerstwo Zdrowia.

Tą regulacją podnosimy komfort pobytu w placówce leczniczej rodzica z małym pacjentem czy opiekuna osoby niepełnosprawnej. Pamiętajmy, że obecność bliskich wpływa korzystnie na proces leczenia, łagodzi stres i wzmacnia poczucie bezpieczeństwa

– podkreślał Minister Zdrowia prof. Łukasz Szumowski.

Inicjatywa wynikała z licznych doświadczeń dzieci i rodziców, a także z badań, które potwierdzają, że stała obecność osób bliskich przy dziecku czy niepełnosprawnym pacjencie sprzyja niwelowaniu stresu, buduje w chorym poczucie bezpieczeństwa i zaufania, umożliwia opiekę pielęgnacyjną dostosowaną do indywidualnych potrzeb pacjentów. Ma to szczególne znaczenie w przypadku długotrwałego pobytu w szpitalu.

 

Źródło: PAP
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szpital, dziecko, opłaty, pacjent, czuwanie, pobyt, ministerstwo zdrowia
Nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu i potrącił 9-letniego rowerzystę. Groźny wypadek w Kętrzynie

Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu doprowadziło do kolejnego wypadku w regionie. Samochód potrącił w Kętrzynie 9-letniego rowerzystę. Chłopiec został przewieziony do szpitala w Biskupcu. Do wypadku doszło wczoraj...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV