Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

80 komisji szacuje straty wywołane powodzią, gradobiciem i suszą. Rolnicy składają wnioski o pomoc finansową

Fot. fotolia.pl

Rolnicy zgłaszają straty w uprawach. Do wojewody warmińsko-mazurskiego wpłynęły wnioski z 64 gmin.

Najwięcej strat na Warmii i Mazurach jest wynikiem gradobicia, powodzi i opadów deszczu nawalnego. W województwie pracuje 80 komisji, połowa z nich szacuje straty na terenach, na których wystąpiła susza.

Do wojewody wpłynęło już 600 protokołów przygotowanych przez komisje szacujące straty, ale to nie koniec – mówi Janusz Moszczyński z Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie i apeluje do rolników, by jak najszybciej zgłaszali w gminach straty w wyniku suszy, bowiem jest możliwość skorzystania z pomocy finansowej.

Ta pomoc to tysiąc złotych do hektara, jeśli straty w uprawach przekroczyły 70 proc. całej powierzchni upraw w gospodarstwie; oraz – 500 złotych do hektara, jeżeli straty wynoszą od 30 do 70 procent. Straty będące wynikiem niekorzystnych zjawisk atmosferycznych odnotowano w ponad 2600 gospodarstw w regionie na powierzchni ponad 55 tysięcy hektarów, głównie w uprawach sadowniczych i owoców miękkich.

Dodajmy, że w najnowszym raporcie suszowym przygotowanym przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach nie ma Warmii i Mazur. Największa susza cały czas w Lubuskiem i w Wielkopolsce.

 

Autor: M. Kwiatkowska
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w rolnictwo
Dożynki gminne w Reszlu. Był tradycyjny korowód, przystrojone stoiska i… polityczny spór w tle

Rolnicy, samorządowcy, a także przedstawiciele władz państwowych spotkali się na dożynkach gminnych w Reszlu. Dożynki gminy Reszel rozpoczęła msza i tradycyjny korowód. Były dożynkowe wieńce oraz...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV