Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 6 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Komedia „Sami swoi. Początek” już po premierze

Reżyser Artur Żmijewski (C) oraz aktorzy Adam Bobik (P) i Karol Dziuba (L) Fot. PAP/P. Polak

– W tej chwili nie ma już stresu, film powstał, a wszystko w rękach widzów – powiedział w niedzielę w Kielcach przed uroczystą premierą komedii „Sami swoi. Początek” reżyser filmu Artur Żmijewski. W prequelu słynnej trylogii widzowie poznają genezę sąsiedzkiego konfliktu rodzin Kargulów i Pawlaków.

Akcja filmu „Sami swoi. Początek” rozgrywa się w okresie 20-lecia międzywojennego XX wieku na Kresach Wschodnich we wsi Krużewniki. Historia opowiada o losach skłóconych rodzin Kargulów i Pawlaków jeszcze przed wydarzeniami znanymi z kultowych „Samych swoich” Sylwestra Chęcińskiego, czyli przed przybyciem przez nich po II wojnie światowej na Ziemie Odzyskane na zachodzie Polski.

W tej chwili nie ma już stresu, film powstał, wszystko w rękach widzów

– powiedział w niedzielę w Kielcach przed uroczystą premierą reżyser filmu Artur Żmijewski. Dodał, że film „Sami Swoi. Początek” jest próbą opowiedzenia „zupełnie nowej historii o innym świecie i latach w życiu bohaterów, których znamy z trylogii”.

Urodziłem się rok przed premierą filmu „Sami Swoi”. Ten film towarzyszył mi od małego, a całą trylogię oglądałem wielokrotnie. Kiedy się okazało, że mam szansę zrobić film o czasach przed wyjazdem bohaterów na Ziemie Odzyskane, to poczułem się, jakbym złapał Pana Boga za nogi

– dodał reżyser.

Żmijewski wyraził nadzieję, że prequel słynnej trylogii dostarczy widzom wielu zaskoczeń.

Mam nadzieję, że zaskoczą swoją grą aktorską wszyscy nasi bohaterowie. Co do znanych aktorów takich jak Ania Dymna, Adam Ferency, Wojtek Malajkat, Zbyszek Zamachowski czy Mirek Baka, nie mam wątpliwości, że to będzie koncert aktorski. Ale mam też nadzieję, że widzowie będą bardzo mile zaskoczeniu głównymi bohaterami

– powiedział.

Jego zdaniem odtwórcy głównych ról Adam Bobik (Pawlak) i Karol Dziuba (Kargul) „stworzyli świetną parę antagonistów”. Przyznał, że obsada – szczególnie roli Kargula – nie była łatwa.

Okazywało się czasem, że niektórzy młodzi aktorzy nie chcieli przychodzić na takie castingi, bo bali się zmierzenia z legendą

– dodał.

Zdjęcia do kolejnej komedii o przygodach słynnych Pawlaków i Kargulów były kręcone w Parku Etnograficznym w Tokarni. – Park etnograficzny sfotografował się pięknie – podkreślił Żmijewski. Dodał, że dzięki pracy scenografów udało się tam stworzyć tętniącą życiem wieś, odpowiadającą mitycznym Krużewnikom.

Tokarnia okazała się najlepszą spośród kilku lokalizacji, które oglądaliśmy, dawała nam najwięcej możliwości

– zaznaczył.

Autorem scenariusza „Sami swoi. Początek” (na podstawie książki „Każdy żyje jak umie”) jest Andrzej Mularczyk, spod którego pióra wyszła również kultowa już trylogia.

W obsadzie filmu znaleźli się także: Weronika Humaj, Zbigniew Zamachowski, Mirosław Baka, Anna Dymna, Wojciech Malajkat, Janusz Chabior, Adam Ferency i Paulina Gałązka.

Dotychczas o historii Kargulów i Pawlaków opowiadały trzy filmy: „Sami swoi (1967), „Nie ma mocnych” (1974), „Kochaj albo rzuć” (1977).

Prequel kultowej trylogii pojawi się na ekranach kin 16 lutego. Partnerem filmu jest Województwo Świętokrzyskie.

Autor: W. Dziarmaga (PAP)
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w video, Artur Żmijewski, premiera filmu, Sami swoi. Początek
Donald Tusk w Morągu: będą dodatkowe środki dla powiatów graniczących z Rosją

W Morągu premier Donald Tusk spotkał się z mieszkańcami regionu. To ostatnie miasto odwiedzone przez lidera Platformy Obywatelskiej podczas ubiegłorocznej kampanii przed wyborami parlamentarnymi. Teraz szef...

Zamknij
RadioOlsztynTV