Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kolejne murale ozdobią Olsztyn

Jeden z murali widnieje na ścianie kamienicy przy ul. 11 Listopada w centrum Olsztyna. Fot. B. Świerkowska-Chromy

Kolejne dwa kolorowe malowidła na murach tzw. murale mają powstać na budynkach w Olsztynie. Okazją do tego są 660. urodziny miasta i obchody Roku Mikołaja Kopernika.

W Polsce, wielkoformatowe malowidła na ścianach budynków stają się coraz bardziej popularne. W Olsztynie jeden z takich murali stworzono na ścianie kamienicy przy ul. 11 Listopada. Malowidło uatrakcyjniło wygląd centrum miasta. Jak zapowiada dyrektor miejskiego wydziału kultury, promocji i turystki Marek Ciesielski, kolejne murale powinny dotyczyć urodzin stolicy Warmii i Mazur i jej historii. Prace muszą się też wpisywać w otaczającą je przestrzeń.

Niewykluczone, że jedno z malowideł powstanie na starej ulicy Warszawskiej. Pomysł spodobał się także dyrektorce BWA Małgorzacie Jackiewicz-Garniec, która chce, aby taki obraz powstał na ścianie galerii. Aby dzieła mogły powstać potrzebne są pieniądze. Koszt jednego takiego muralu to około 10 tysięcy złotych. Do olsztyńskiego ratusza zgłosiło się m.in. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, które szuka ciekawych lokalizacji dla promocji projektu „Rozwój Polski Wschodniej”. W tym przypadku finansowanie jest gwarantowane, a obraz mógłby powstać np. na ścianie basenu OSIR-u przy ulicy Głowackiego.

Otwarty konkurs dla artystów miasto ma ogłosić do końca marca, tak aby z muralami zdążyć przed wakacjami. Malowidła byłyby wówczas jedną z atrakcji turystycznych Olsztyna. (asz/bsc)

Mural w centrum Olsztyna. Fot. B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, mural
Drogowy koszmar powiatu

Nowa perspektywa unijnego dofinansowania może być rozwiązaniem drogowego koszmaru w aglomeracji olsztyńskiej - uważają samorządowcy, którzy spotkali się w Starostwie Powiatowym, aby omówić problemy transportowe związane...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV