Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kolejna kapliczka unikatowego kompleksu będzie wyremontowana

Fot. Towarzystwo Miłośników Reszla i Okolic

Rozpoczęła się odnowa kolejnej kapliczki różańcowej na trasie z Reszla do Świętej Lipki. Tym razem jest to trzecia kapliczka licząc od Reszla.

Stoi po prawej stronie szosy. Jest to również trzecia kapliczka, którą odnawia Towarzystwo Miłośników Reszla i Okolic. Jak podkreśla prezes stowarzyszenia Jolanta Grzyb, zakres prac jest bardzo szeroki, ale wyjątkowość tych kapliczek sprawia, że warto o nie zadbać.

Wszystko zaczynając od fundamentów, całej elewacji, odnowienia płaskorzeźby, dachu, a nawet zwieńczenie, a nawet krzyż z chorągiewką. Po prostu od a do z. Nie tylko w naszej gminie, województwie czy kraju, ale i na świecie nie ma drugiego takiego kompleksu kapliczek.

00:00 / 00:00

Między Reszlem a Świętą Lipką jest tzw. stary trakt pielgrzymkowy, na którym znajduje się 15 kapliczek z I połowy XVIII wieku. Wszystkie przetrwały do współczesnych czasów, do tego wszystkie mają zachowane oryginalne wnętrza, co jest rzadkością w przypadku kapliczek.

Pierwszą z nich stowarzyszenie wyremontowało dwa lata temu. To siódma kapliczka na trakcie, stoi po prawej stronie za Lipową Górą. W ubiegłym roku renowację przeszła jedenasta kapliczka, też po prawej stronie szosy jadąc od strony Reszla.

Fot. Towarzystwo Miłośników Reszla i Okolic

Autor: A. Skrago
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Reszel, remont, Świeta Lipka
Problemy z budową drogi w powiecie piskim. Remont został wstrzymany

Budowa drogi z Drgał do Wierzbin w powiecie piskim została wstrzymana. Tak zdecydował wojewoda warmińsko-mazurski. - Powodem są błędy w dokumentacji inwestycji – mówi rzecznik wojewody...

Zamknij
RadioOlsztynTV