Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kolejna inwestycja we Fromborku. Remont wesprze Ministerstwo Kultury

Fot. Archiwum Zespołu Katedralnego we Fromborku

349 tysięcy złotych ma kosztować remont dachu Domu Kustosza we Fromborku. Muzeum Mikołaja Kopernika wybrało już wykonawcę inwestycji.

Podczas remontu konieczna będzie wymiana więźby dachowej oraz całego pokrycia dachowego. Dach domu kustosza nie był w pełni remontowany od wielu lat – mówi Mirosław Jonakowski, dyrektor Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku.

Po wojnie dach był uzupełniany i przekładany. Teraz pokrycie dachowe ma być wymienione w całości. Na dachu położona zostanie dachówka mnich-mniszka, czyli zabytkowa, która była do tej pory. Zostanie ona jednak położona na nowych zasadach – z pełnym odeskowaniem, zabezpieczeniem przeciwwilgociowym. Każda dachówka zostanie zamocowana osobno. Koszt remontu – 349 tys. złotych to w większości koszt materiału

– wyjaśnia dyrektor Jonakowski.

Jak przyznaje dyrektor muzeum, dachówka mnich-mniszka jest najdroższym rozwiązaniem, jeśli chodzi o materiały pokryć dachowych. Takie pokrycie dachowe jest realizowane na wszystkich zabytkowych obiektach położnych na Wzgórzu Katedralnym we Fromborku.

Muzeum na inwestycje otrzymało 150 tys. złotych od Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Po podpisaniu umowy wykonawca inwestycji będzie miał 4 miesiące na jej wykonanie.

Posłuchaj relacji Anety Pastuszki

Autor: A. Pastuszka
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w remont, dach, dachówka
Do końca maja potrwają utrudnienia w dojeździe do szpitala miejskiego i poradni

Ruszył remont ulicy Komeńskiego w Elblągu. Prace drogowe będą wykonywane na odcinku od ulicy Bema do Kochanowskiego, czyli na drodze bezpośrednio prowadzącej do szpitala miejskiego i...

Zamknij
RadioOlsztynTV