Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kolejna edycja akcji „Zdrowie pod kontrolą”. Co czekało na klientów Galerii Warmińskiej?

Tym razem akcja „Zdrowie pod kontrolą” była bogatsza niż dotąd. Wprowadzono nowe stanowiska z badaniami i wykłady lekarzy. W Galerii Warmińskiej zainstalowało się także studio Radia Olsztyn.

Akcja “Zdrowie pod kontrolą” od początku jej istnienia przyciągała do Galerii Warmińskiej tłumy. W tym roku każdy mógł skorzystać aż z dwudziestu różnych stanowisk medycznych, na których można m.in. wykonać bezpłatnie pomiar ciśnienia tętniczego krwi, zmierzyć pomiar glikemii, zrobić test w kierunku HCV (pobór krwi z palca). W programie były także konsultacje podologiczne, badanie ostrości wzroku oraz przeglądy stomatologiczne. Panie mogły skorzystać z badań mammograficznych w mammobusie. Mogła je wykonać każda kobieta w wieku od 50 do 69 lat w ramach programu profilaktyki, o ile nie było takiego badania w przeciągu ostatnich dwóch lat. Potrzebny był jedynie dokument tożsamości z peselem.

Nie zabrakło również wykładów i prelekcji. Eksperci opowiadali m.in. o otyłości wśród dzieci, szkodliwości papierosów, czy cukrzycy, która jest nazywana plagą naszych czasów.

Wśród stanowisk w Galerii Warmińskiej była też nauka pierwszej pomocy i „Szpital pluszowego misia”, w którym można było – niczym w prawdziwym szpitalu – leczyć lalki i pluszaki. Jedna z wolontariuszek podkreślałaże kontakt dziecka w formie zabawy z białym fartuchem może złagodzić stres związany z wizytą malucha w gabinecie zabiegowym lub lekarskim:

00:00 / 00:00

Kolejną nowością w akcji „Zdrowie pod kontrolą” było stanowisko, w którym można było dowiedzieć się jak rozpoznać autyzm oraz “Marzycielska poczta” – punkt, w którym własnoręcznie można było wykonać kartki z życzeniami dla osób chorych i samotnych. Nie od dziś wiadomo, że takie miłe niespodzianki dodają chorym i samotnym otuchy i są ważnym wsparciem w trudnych chwilach.

Z Galerii Warmińskiej nadawany były także programy Radia Olsztyn – Bliższe spotkania i Najlepsza Pora Dnia.

 

Autor: B. Gajlewska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w profilaktyka, Galeria Warmińska
Dziennie pięć Polek umiera na raka szyjki macicy, a piętnaście na raka piersi. NFZ zachęca do bezpłatnych badań profilaktycznych

Chcę mieć pewność, że zawsze będziesz .. - pod takim hasłem na Warmii i Mazurach ruszyła kampania NFZ zachęcająca panie do wykonywania badań profilaktycznych. A pretekstem,...

Zamknij
RadioOlsztynTV