Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 15 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kolejna bezcenna ikona wróciła do Olsztyna. Została skradziona 32 lata temu

fot. P. Getka

„Trzy Marie u grobu”, to druga ikona, która w ostatnim czasie została zwrócona do zbiorów Muzeum Warmii i Mazur. Ten bezcenny zabytek został skradziony z olsztyńskiego muzeum 32 lata temu.

Teraz udało się go odzyskać dzięki międzynarodowej współpracy. XVI-wieczna rosyjska ikona padła łupem złodziei wraz z 28. innymi ikonami w 1990 roku. Wtedy nie udało się wykryć sprawców i postępowanie zostało umorzone.

Pracownicy Departamentu Restytucji Dóbr Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie ustawali jednak w poszukiwaniach. Ikona „Trzy Marie u grobu” została namierzona w domu aukcyjnym w Düsseldorfie.

– To niezwykłe dzieło, którego wartość trudno oszacować – podkreśla Dominika Kałabun z Muzeum Warmii i Mazur.

00:00 / 00:00

W ciągu trzech miesięcy, dzięki wykorzystaniu systemu informacji o rynku wewnętrznym Unii Europejskiej i współpracy między ministerstwami Polski i Nadrenii Północnej-Westfalii, „Trzy Marie u grobu” powróciły do Olsztyna.

fot. P. Getka

Wcześniej, w grudniu zeszłego roku udało się też odzyskać ikonę Michała Archanioła również odnalezioną w Nadrenii Północnej-Westfalii.

fot. P. Getka

12 maja Muzeum Warmii i Mazur organizuje specjalną wieczornicę na zamku z udziałem specjalistów z muzeum ikon w Supraślu, wtedy będzie można zapoznać się z odzyskanymi dziełami.

Posłuchaj relacji Aleksandry Skrago

00:00 / 00:00

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

Bezcenna ikona wróciła do Olsztyna. Skradziono ją ponad 30 lat temu

Autor: A. Skrago
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sztuka, zabytek, kradzież, ikony, ikona, video
Najnowsze prace Karoliny Bielawskiej w olsztyńskim BWA

"Jako w Niebie, tak i na Ziemi" - tak zatytułowała swoją najnowszą wystawę Karolina Bielawska, pochodząca z Olsztyna absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Karolina Bielawska prace...

Zamknij
RadioOlsztynTV