Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kilkuset cudzoziemców na przejściu w Kuźnicy. „Będzie próba siłowego sforsowania granicy”

Na przejściu granicznym w Kuźnicy po stronie Białorusi gromadzi się kilkuset cudzoziemców. – Spodziewamy się, że dojdzie do próby siłowego sforsowania granicy, kierujemy tam wszystkie nasze siły – poinformowała rzeczniczka Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.

Na poniedziałkowym briefingu rzeczniczka SG poinformowała, że wbrew temu, czego się spodziewano, ostatniej nocy w Kuźnicy nie doszło do próby siłowego forsowania granicy. Doszło do niej natomiast na odcinku granicy podlegającym placówce Straży Granicznej w Czeremsze, gdzie siłowo na terytorium Polski próbowało wejść 60 osób.

– Oni codziennie, regularnie w nocy próbują tę granicę przekroczyć – powiedziała, dodając, że grupa zachowuje się w agresywny sposób, m.in. rzucając w funkcjonariuszy kamieniami.

Ppor. Michalska poinformowała też, że z najnowszych informacji wynika, iż na nieczynnym przejściu granicznym w Kuźnicy po stronie Białorusi zaczęła gromadzić się duża grupa cudzoziemców. – To już jest kilkaset osób – wskazała rzeczniczka SG, dodając, że chodzi o osoby, które do tej pory koczowały przy granicy.

– Spodziewamy się, że będzie próba siłowego sforsowania granicy. W tej chwili skierowane są tam wszystkie nasze siły, jakie mogliśmy tam skierować – powiedziała. Jak dodała, funkcjonariuszy Straży Granicznej wspomagają żołnierze oraz policjanci. Rzeczniczka nie wskazała, o jakiej liczbie funkcjonariuszy mowa, zaznaczając jedynie, że są to siły proporcjonalne do zagrożenia.

Rzeczniczka SG wskazała też, że „z pewnością” zmianie uległa taktyka związana ze sposobem nielegalnego przekraczania granicy przez migrantów. – Jest mniej indywidualnych prób. Są to praktycznie tylko i wyłącznie siłowe forsowania granicy – przekazała.

 

Autorzy: S. Otfinowska, W. Kamiński
Redakcja: Ł. Sadlak

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w granica, Białoruś, migranci
Czy powinniśmy skorzystać z międzynarodowej pomocy przy obronie unijnej granicy z Białorusią? Posłowie są podzieleni

O kryzysie migracyjnym na polsko-białoruskiej granicy Krzysztof Kaszubski rozmawiał z parlamentarzystami z Warmii i Mazur. Gośćmi Porannych Pytań byli Urszula Pasławska i Jerzy Małecki. Sytuacja jest...

Zamknij
RadioOlsztynTV