Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kilkaset lat zajmie likwidacja różnic w zarobkach kobiet i mężczyzn

Kobiety zarabiają średnio mniej niż mężczyźni na każdym etapie kariery zawodowej – stwierdzono w analizie Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Według ekspertów, pandemia wydłużyła spodziewany okres likwidacji różnic na wyższych stanowiskach w wymiarze ekonomicznym do 267,6 lat.

Zakorzenione w społeczeństwach wzory kulturowe dotyczące ról płciowych w dużym stopniu wyjaśniają obserwowaną różnicę w wynagradzaniu kadry kierowniczej – zwrócili uwagę analitycy PIE, cytując wnioski z niedawnej publikacji „Gender pay gap across cultures”.

Autorzy przebadali 31 państw pod kątem związku między wartościami, normami i przekonaniami kulturowymi występującymi w danych krajach a różnicami w wynagrodzeniach kadry kierowniczej.

Zaobserwowano wpływ otoczenia kulturowego na sposób wynagradzania menadżerów najwyższego szczebla

– zauważono.

Dodano, że różnice kulturowe wpływają na poziom wynagrodzeń badanej grupy, „ale nie zawsze w kierunku zgodnym z powszechnym trendem, bowiem w niektórych krajach to kobiety-prezeski otrzymywały więcej”. Działo się tak w Danii, Holandii, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Jednak w większości krajów to mężczyźni-prezesi są lepiej wynagradzani. Średnio na 31 badanych w raporcie państw to 1,81 mln dolarów u mężczyzn wobec 1,41 mln dolarów u kobiet

– stwierdzono w analizie zamieszczonej w ostatnim wydaniu Tygodnika Gospodarczego PIE.

Zwrócono uwagę, że pandemia COVID-19 wydłużyła spodziewany okres likwidacji różnic w statusie społecznym kobiet i mężczyzn w skali globalnej z 99,5 lat do 135,6 lat, a zatem o dodatkowe pokolenie.

W wymiarze ekonomicznym proces ten ma zająć aż 267,6 lat

– wskazano, cytując dane z raportu „Global Gender Gap Report 2021”.

PIE zacytował też wnioski z „2022 State of the Gender Pay Gap Report”, zgodnie z którymi kobiety zarabiają średnio mniej na każdym etapie kariery zawodowej, „ale im wyżej w hierarchii się wspinają, tym te różnice się pogłębiają”.

Państwa Unii Europejskiej

Zauważono, że w państwach UE różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn wynoszą średnio 13 procent (od 0,7 proc. w Luksemburgu do 22,3 proc. na Łotwie).

W krajach, w których te „nożyce” są mniej rozwarte niekoniecznie panuje większa równość na rynku pracy, przykładami są tu Włochy czy Rumunia

– stwierdzono.

W 2020 r. wskaźnik zatrudnienia mężczyzn w wieku od 18 do 64 lat wynosił w krajach UE średnio 76 proc., a dla kobiet 65 proc. Z kolei w przypadku rodziców trójki dzieci było to 82 procent dla mężczyzn wobec 54 procent dla kobiet.

Analitycy zaznaczyli, że znacznie więcej kobiet (30 proc.) niż mężczyzn (8 proc.) pracuje w niepełnym wymiarze czasu. Nierówny jest także podział obowiązków domowych i rodzinnych. W 2018 r. co trzecia kobieta w państwach UE miała przerwę w pracy spowodowaną koniecznością opieki nad dzieckiem, w porównaniu do niespełna 1,3 proc. mężczyzn – zaznaczono. Podkreślono, że

kobiety rzadziej zajmują stanowiska menadżerskie oraz częściej pracują w niskopłatnych sektorach.

Eksperci zastrzegli w analizie PIE, że aby rzetelnie oszacować zjawisko zróżnicowania płac kobiet i mężczyzn oraz jego źródła, należałoby patrzeć na wskaźnik pokazujący różnicę w zarobkach między kobietami i mężczyznami po uwzględnieniu poziomu wykształcenia, stanowiska, doświadczenia, branży oraz liczby przepracowanych godzin.

Jak pokazują dane dla USA, po uwzględnieniu powyższych czynników, różnica w zarobkach między płciami maleje z 18 centów na każdego dolara do zaledwie 1 centa

– podsumowano.

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kobieta, pieniądze, praca, menadżer, płaca, zarobki, zawod, korporacja, mężczyzna
Kosztowny „souvenir”. Chciał zapłacić kolekcjonerskim banknotem

Do 8 lat więzienia grozi 22-latkowi, który zapłacił w sklepie za towar banknotem z napisem „souvenir”. W innym sklepie próbował zrobić to samo, ale tym razem...

Zamknij
RadioOlsztynTV