Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 15 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kilkadziesiąt osób rywalizuje w zmaganiach strzeleckich. Zawodnicy korzystają z broni z czasów II wojny światowej

Historia II wojny światowej połączona z rywalizacją sportową – pod hasłem Akcja pod Mondtken na strzelnicy Mątki koło Olsztyna trwają drugie Otwarte Zawody Historyczne.

Na starcie stawiło się ponad 30 strzelców sportowych i kolekcjonerskich z regionu. Zawody rozgrywane są w trzech konkurencjach – wyjaśnia organizator Jacek Grabowski.

Są trzy różne tory, na których przemieszczają się z bronią w poszukiwaniu tarcz strzeleckich i oddając do nich celne strzały. Te trzy konkurencje różnią się od siebie przed wszystkim użytą bronią. Jeden tor zaplanowany jest na pistolet historyczny, drugi na pistolet maszynowy, trzeci to karabin. Każda z tych broni była używana podczas wojny.

Konkurencje noszą nazwy:

  • Z Partyzanta (pistolet historyczny)
  • Odbij Rudego (pistolet maszynowy historyczny w wersji semi)
  • Poczuj się jak Zajcew (historyczny karabin powtarzalny).

Zawody odbywają się w formie dynamicznej – dodaje Jacek Grabowski.

Akcja pod Mondtken to nawiązanie do nazwy miejscowości w czasach II wojny światowej. Początkowo zawody miały się odbyć w okolicy lutego i marca. W tym czasie, w latach 40. XX wieku, na tych terenach prowadzone były działania wojenne. Nie jesteśmy w stanie zrobić tego zgodnie z historią regionu, bo wojsk polskich na tym terenie w tamtych czasach nie było.

W trzech konkurencjach zawodnicy strzelają z broni typu: pistolet TT, pistolet maszynowy PPSz i Mosin wz. 1944. Zawody odbywają się w reżimie sanitarnym, bez obecności widowni.

 

Autor: I. Malewska
Redakcja; B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zawody, wojna, strzelnica, zawody strzeleckie
Wojenne pamiątki w nadleśnictwie Młynary. „Tędy przechodził front”

W lesie niedaleko Młynar znaleziono niewybuch pochodzący z czasów II wojny światowej. Na znalezisko sprzed lat trafiono podczas prowadzenia prac leśnych. O zdarzeniu poinformowano policję oraz...

Zamknij
RadioOlsztynTV