Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 33 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kilkadziesiąt dodatkowych łóżek covidowych w Szczytnie. Trwa rozbudowa szpitala tymczasowego

Fot. PAP/Mateusz Marek

Na początku kwietnia szpital tymczasowy w Szczytnie ma być rozbudowany o 30 łóżek dla pacjentów z COVID-19. Obecnie w szpitalu przebywa 55 chorych, jest jeszcze 15 wolnych łóżek.

Jak powiedział dr Dominik Górski ze szpitala Szczytnie, do placówki trafiają także chorzy m.in. z Mazowsza

Spośród 55 pacjentów 6 jest spoza Warmii i Mazur. Są to chorzy, którzy zostali dowiezieni do nas z północnego Mazowsza: z Chorzel, Przasnysza i Ostrołęki. Zostali dowiezieni karetkami ze swych domów. Przyjmujemy pacjentów spoza województwa warmińsko-mazurskiego, nie wzbraniamy się przed tym.

Szpital tymczasowy w Szczytnie ma punkt przyjęć, gdzie można dokonać wstępnej diagnostyki i nie muszą tego robić medycy w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.

W przypadku pacjentów z COVID-19 nie obowiązuje rejonizacja i szczycieński szpital tymczasowy przyjmuje pacjentów, których karetki dowożą np. z Olsztyna, oddalonego o 45 kilometrów, jak i bardziej odległych miejscowości na Warmii i Mazurach, np. z Węgorzewa oddalonego o ponad 110 kilometrów.

Chorzy trafiają do Szczytna nawet z miejsc odległych o kilkaset kilometrów. W ubiegłym tygodniu do szczycieńskiego szpitala tymczasowego śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przetransportował chorego ze Stargardu Szczecińskiego. Transport lotniczy jest możliwy, ponieważ obok placówki jest lądowisko dla helikopterów.

Chorzy, którzy trafiają do szpitala w Szczytnie wymagają tlenoterapii wysokoprzepływowej, stąd bardzo duże zapotrzebowanie na tlen.

Chorzy także po pobycie w covidowym szpitalu potrzebują w dalszym ciągu terapii oddechowej. Dlatego po 10-dniowym pobycie w szpitalu, gdy proces zapalny cofa się u chorego, są oni przenoszeni na oddział internistyczny, gdzie w dalszym ciągu korzystają z tlenoterapii

– dodał dr Górski.

W poniedziałek, na Warmii i Mazurach przybyło 249 zakażonych. Na szczęście nie odnotowano zgonów.

 

Autor: A. Libudzka
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szpital, COVID-19, koronawirusz, szpial tymczasowy
Większość funkcjonariuszy KAS chce się zaszczepić. Do tej pory preparat przyjęło 20 procent z nich

70 procent funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej w województwie warmińsko-mazurskim zgłosiło chęć zaszczepienia się przeciwko COVID-19. Akcja trwa w szpitalach: miejskim w Elblągu i powiatowym w Bartoszycach....

Zamknij
RadioOlsztynTV