DZIŚ: 10 °C pogoda dziś

Kamil Stoch znów wygrywa!

Kamil Stoch wygrał konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich w Engelbergu. Drugie miejsce w Szwajcarii zajął Austriak Stefan Kraft, a trzecie Niemiec Karl Geiger. Na ósmej pozycji uplasował się Piotr Żyła.

To 34. w karierze pucharowe zwycięstwo Stocha i 68 podium. Krafta wyprzedził o 1,7 pkt. Geiger zgromadził aż o 11,1 pkt mniej od triumfatora.

Sobotnia rywalizacja w Engelbergu od początku przebiegała pod dyktando Stocha i Krafta. Polak zaczął od najlepszego skoku w serii treningowej, a następnie musiał uznać wyższość Austriaka w kwalifikacjach. Gdy zaczęła się walka o pucharowe punkty również nikt nie potrafił im dorównać.

Stoch w pierwszej serii uzyskał 138 m, co okazało się najlepszą odległością dnia. Kraft wylądował 3,5 m bliżej i tracił 4,5 pkt. W finałowej próbie Austriak miał 137,5 m i trzykrotny mistrz olimpijski musiał wspiąć się na wyżyny swoich umiejętności. Stoch skoczył 136 m, ale wystarczyło to do zwycięstwa w konkursie.

Bardzo dobrze mi się tutaj dziś skakało. Od pierwszej próby czułem się dobrze. Robiłem, co do mnie należy i świetnie się przy tym bawiłem – powiedział Stoch przed kamerą TVP.

Świetna postawa Stocha w Engelbergu nie jest niczym niezwykłym. W Szwajcarii poprzednio triumfował sześć lat temu, a łącznie na podium stawał tam już dziewięć razy.

Wygrana w Szwajcarii ma dodatkowy smak, ponieważ  plasuje samodzielnie Stocha na piątej pozycji w klasyfikacji wszech czasów. Do tej pory ex aequo zajmował ją z legendarnym Niemcem Jensem Weissflogiem. Na czele rankingu jest Gregor Schlierenzauer. Austriak ma w dorobku 53 zwycięstwa i nadal jest aktywnym zawodnikiem, ale po raz ostatni stanął na najwyższym stopniu podium 6 grudnia 2014 roku. Drugi jest zmarły w tym roku Fin Matti Nykaenen – 46 triumfów, a trzeci Adam Małysz – 39.