Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -6 °C pogoda dziś
JUTRO: -5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Już kilkanaście ognisk ASF w regionie. Hodowcy mogą liczyć na błyskawiczną pomoc i odszkodowania

W województwie warmińsko-mazurskim, tylko w tym roku, wykryto w sumie 16 ognisk Afrykańskiego Pomoru Świń. Jest kilka metod zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa ASF.

Jednym z elementów walki z Afrykańskim Pomorem Świń jest uniemożliwienie wirusowi przeniesienia się na najbliższe gospodarstwa poprzez prewencyjne wybicie świń znajdujących się w tych gospodarstwach. Chodzi o gospodarstwa położone w odległości 200-300 metrów od ognisk

– wyjaśnił warmińsko-mazurski wojewódzki lekarz weterynarii Jerzy Koronowski.

Rolnicy, którzy posiadają gospodarstwa z trzodą w okolicy ogniska ASF i stracą zwierzęta, mogą ubiegać się o odszkodowanie z Inspekcji Weterynaryjnej – podkreślał Jerzy Koronowski.

Inspekcja weterynaryjna dysponuje budżetem na odszkodowania dla rolników za zabite świnie, które pokrywają pełną wartość rynkową wybitych zwierząt. Wypłata odszkodowań nastąpi w terminie 2-3 tygodni od likwidacji stada.

Producenci trzody mogą też skorzystać ze środków pomocowych z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

 

Autor: P. Świniarski
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Serial „Dożywotniacy” zdobył Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Prison Movie”

W Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie odbyła się gala finałowa 9. edycji Festiwalu Prison Movie. Festiwal jest miejscem prezentacji filmów o tematyce penitencjarnej nadsyłanych z Polski i...

Zamknij
RadioOlsztynTV