Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Lidzbark zadebiutował na triathlonowej mapie Polski

Zawody triathlonowe

Zawody triathlonowe

200 śmiałków, ekstremalne zawody i akcja charytatywna w tle. To w skrócie Hoffer Triathlon Energy Lidzbark. Impreza odbyła się w niedzielę 3 lipca. Organizatorzy przygotowali atrakcje dla kibiców i dzieci. Podczas zawodów można było zobaczyć, że w polskim triathlonie nie zapomina się o niepełnosprawnych dzieciach. A to dzięki akcji fundacji NEGU.

Triathlon Energy to nowy, ambitny cykl zawodów wytrzymałościowych na mapie Polski. Lidzbark jest drugą z kolei lokalizacją organizatorów, do której zawitała ta coraz bardziej popularna dyscyplina sportu. To ogromne przedsięwzięcie, nie tylko logistyczne, ale przede wszystkim finansowe.

Zawodnicy mogli konkurować na trzech dystansach 1/8 dystansu Ironmana (475 m pływania, 22,5 km jazdy rowerem i 5,25 km biegu), 1/4 IM – 950 m pływania, 45 km jazdy rowerem i 10,5 km biegu) i wreszcie najdłuższy 1/2 Ironmana (1900 m pływania, 90 km jazdy rowerem i 21,1 km biegu), a także w sztafetach.

Na podium we wszystkich dystansach indywidualnych stawali zawodnicy z Warmii i Mazur. Na 1/8 Ironmana pierwszy wśród mężczyzn był Maciej Kosmala, a wśród kobiet najlepiej zaprezentowała się Paulina Załucka, która zajęła 9. miejsce w klasyfikacji generalnej. Oboje to elblążanie. Trzeci na 1/4 Ironmana był Grzegorz Książek z Działdowa, a połowę Ironmana wygrał Sebastian Najmowicz z Olsztyna.

Jednak to, co wyróżniło tę imprezę wśród innych to akcja Fundacji Never Ever Give Up (NEGU), która pomaga w rozwoju sportowym nie tylko zawodowcom, ale także amatorom i rozpoczynającym przygodę ze sportem. Niezależnie od wieku, wagi oraz sportowej wiedzy. Jednym z zadań, jakie sobie stawia, to uświadomienie jak najszerszej grupie ludzi, iż osobą aktywną, triathlonistą, może zostać każdy.

Triathlon i niepełnosprawni

– Zaczęliśmy projektem „Dzieciaki na kółkach” – opowiada Marek Pałysa, wiceprezes Fundacji NEGU. – Biegamy z dziećmi, które z różnych przyczyn nie mogą się poruszać samodzielnie. Zawodnik Tri NEGU, naszej grupy triathlonowej, która jest częścią Fundacji, biegnie podczas imprezy biegowej z takim dzieckiem, pchając je w specjalnym wózku (jogger). Takie działania realizujemy od niedawna. A teraz poszliśmy krok dalej! A w zasadzie nawet trzy – dodaje podekscytowany.Zawody triathlonowe

Podczas Hoffer Triathlon Energy chcieli udowodnić całemu światu, że można tego dokonać we wszystkich trzech dyscyplinach triathlonu. Do tej pory świat widział, jak podobnego poświęcenia dokonał ojciec triathlonista dla niepełnosprawnego syna. Wydarzenie odbiło się szerokim echem i zmotywowało wielu do działania, a niepełnosprawni uwierzyli, że nie ma rzeczy niemożliwych.

Fundacja NEGU chce dać tę możliwość każdemu dziecku i jego rodzicom, zastępując matkę lub ojca zawodnikiem-wolontariuszem, triathlonistą.

– Aby udowodnić, że są gotowi, w Lidzbarku dystans 1/4 Ironmana wiceprezes Fundacji pokonał wraz z pełnosprawną 5-letnią córką Alicją – mówi Aldona Dybuk, organizatorka imprezy Hoffer Triathlon Energy.

– Z radością przyjęliśmy pomysł Fundacji NEGU, gdyż wiemy, jak bardzo cierpią ci, którzy marzą o tym, aby wstać z wózka, biegać, pływać i jeździć na rowerze. Są tacy, którzy oddaliby wiele, za taką możliwość. To dla nas ważne wydarzenie. Zależy nam na pokazywaniu, że warto wyjść ze strefy komfortu i zrobić coś dla siebie, na przykład zacząć uprawiać amatorsko sport, ale nie tylko. Chcemy także pomagać innym i za każdego zawodnika, który dotarł do mety wpłacimy na cel charytatywny symboliczne 3 złote – dodaje.

Złoty Numer do wzięcia

W ramach akcji i wsparcia potrzebujących dzieci organizatorzy Hoffer Triathlon Energy przygotowali także specjalny Złoty Numer zawodów w Lidzbarku, który można było wylicytować. Zebrane środki zostaną przekazane na zakup wózka i rehabilitację czteroletniego Karola, który ze względu na silne wzmożone napięcia mięśniowe wymaga bardzo intensywnej rehabilitacji ruchowej. Dzięki niej chłopiec może w przyszłości stać się samodzielny, ale na to potrzebne są spore nakłady finansowe. Warto dodać, że Karol będzie, po Alicji, pierwszym niepełnosprawnym dzieckiem, które weźmie udział w triathlonie. Zapewne już w przyszłym roku. Dlatego warto wesprzeć szczytny cel Fundacji Never Ever Give Up, która wie, że Anything is Possible.

Tymczasem Marek Pałysa i mała Ala nie przestawali trenować do wspólnego startu w Lidzbarku Welskim. W pełni zdrowa Ala to symbol niepełnosprawnych sportowców. Bo cóż może zrobić małe dziecko w triathlonie? Tyle samo, co człowiek niepełnosprawny.

– Tak, stawiamy ich wszystkich w jednym szeregu, bo są oni dla nas wszyscy tacy sami, silni i gotowi, tylko muszą w to uwierzyć. A zawodnicy Tri NEGU, ludzie, którzy na triathlonie się znają, są tu po to, aby im w tym pomagać. Naszym celem jest również, aby przy okazji takich prób, uzbierać jak najwięcej funduszy dla tych dzieci, na ich leczenie i rehabilitację – dodaje Pałysa.

Atrakcje podczas zawodów

Oprócz rywalizacji i charytatywnej akcji na kibiców i rodziny zawodników czekało sporo atrakcji. Podczas Hoffer Triathlon Energy Lidzbark 2016 meta i strefa finiszera usytuowane były na stadionie miejskim w Lidzbarku. Tam też oprócz wszystkich niezbędnych atrakcji dla zawodników, organizatorzy wspólnie z Nadleśnictwem Lidzbark przygotowali niespodziankę dla dzieci. To multimedialna siedmiometrowa przyczepa, promocyjno-edukacyjny namiot, a w nim rysowanie, malowanie, konkursy z nagrodami, np. rozpoznawanie tropów zwierząt, czy dopasowywanie małych zwierzaków do mamy. Trzeba  było odgadnąć, które zwierzaki prowadzą nocny tryb życia. A wszystko to we współpracy z leśnikami, którzy opowiadali dzieciom o życiu zwierząt.

Zawody Hoffer Triathlon Energy odbywały się pod honorowym patronatem marszałka województwa warmińsko-mazurskiego Gustawa Marka Brzezina oraz starosty działdowskiego Mariana Janickiego. Patronat medialny nad imprezą objęło Polskie Radio Olsztyn.

 

Zawody podsumowała ich organizatorka Aldona Dybuk

00:00 / 00:00

 

Wyniki Hoffer Triathlon Energy w Lidzbarku:

Dystans 1/8 Iron

1 KOSMALA MACIEJ ELBLĄG COMPLEXSPORTS PRO TEAM 01:04:05

2 KUBIAK MACIEJ REDA UKS TRI-SAUCONY RUMIA 01:04:59

3. PAWEŁCZAK BARTŁOMIEJ TORUŃ 01:05:15

9. ZAŁUCKA PAULINA ELBLĄG COMPLEXSPORTS PRO TEAM 01:11:37

 

Dystans1/4 Iron

1. PRZYBYSZ MICHAŁ WARSZAWA WARSAW MASTERS TEAM 02:08:20

2. ZIELIŃSKI ŁUKASZ BOŻENKOWO ATOS BYDGOSZCZ 02:16:06

3. KSIĄŻEK GRZEGORZ DZIAŁDOWO 02:17:01

 

Dystans 1/2 Iron

1. NAJMOWICZ SEBASTIAN OLSZTYN TRI NEGU/ ROWERYSPORTOWY.PL 04:03:01

2. JEGLIŃSKI ŁUKASZ WARSZAWA WTT WARSZAWA 04:33:22

3. SZELIGA WOJCIECH IMIELIN 04:36:54

 

(lsad/kos)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w niepełnosprawni, Lidzbark, Triathlon
Życiowy sukces olsztyńskiej triathlonistki

Magdalena Mielnik wicemistrzynią Polski! Olsztynianka zajęła w Suszu drugie miejsce na dystansie sprinterskim. Walczyła nie tylko w rywalkami, ale i z własnym zdrowiem - dopiero kilka...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV