Jubileusz Eparchii Olsztyńsko-Gdańskiej Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej
Eparchia Olsztyńsko-Gdańska Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej obchodzi 5-lecie istnienia. Do katedry pod wezwaniem Opieki Matki Bożej w Olsztynie przybyli greckokatoliccy hierarchowie, duchowieństwo, wierni, ale też zaproszeni goście, w tym – biskupi rzymskokatoliccy oraz przedstawiciele władz samorządowych i innych instytucji.
Biskup Arkadiusz Trochanowski dziękował im za dotychczasową współpracę i wsparcie, mówił też o potrzebie ciągłego budowania dobrych relacji polsko-ukraińskich.
Mają nas wspierać i kształtować ducha, który będzie nam pokazywał właściwą drogę. Sprawi też, że będziemy dla siebie braćmi
– podkreślał bp Trochanowski.
– Takie wydarzenia jak ten jubileusz są dowodem, że mimo pewnych różnic, wszyscy stanowimy jedno społeczeństwo – powiedział Andrzej Abako.
Żyjemy w jednym domu – domu Polska
– podkreślał starosta olsztyński.
Prezydent Olsztyna Robert Szewczyk zwrócił uwagę, że choć Eparchia Olsztyńsko-Gdańska obchodzi 5-lecie, to grekokatolicy mieszkają tu od wielu lat
Jest doskonale zakorzeniona w Olsztynie i tworzy to miasto
– mówił prezydent Szewczyk.
Parafia w Olsztynie powstała w 1979 r. Na początku nabożeństwa w obrządku greckokatolickim odprawiane były w kościele Chrystusa Króla przy ul. Wyspiańskiego. Od roku 2000 grekokatolicy mają swoją świątynię przy ulicy Lubelskiej. Eparchię Olsztyńsko-Gdańską w listopadzie 2020 roku powołał do życia na mocy dekretu papież Franciszek, a od podstaw nową strukturę tworzył bp Arkadiusz Trochanowski. Sobotnim uroczystościom przewodniczył metropolita przemysko-warszawski, arcybiskup Eugeniusz Popowicz.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: J.Chrunik
Redakcja: K. Piasecka
































