Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jezioro Ukiel w Olsztynie zbyt płytkie dla żeglarzy

Słoneczna Polana nad jeziorem Ukiel. Fot. Ł. Węglewski

Miasto zdecydowało, że… pogłębi akwen. Pogłębiony ma zostać fragment jeziora Ukiel przy Słonecznej Polanie.

Rok temu otwarto tam Centrum Żeglarstwa Wodnego i Lodowego. Okazało się jednak, że z przystani nie mogą korzystać jachty średnie i większe. – Susza z 2015 roku spowodowała, że poziom jezior mocno się obniżył. W roku 2016 sytuacja niewiele się poprawiła. Tafla jeziora Ukiel jest o 70 centymetrów niżej, niż przed laty i to problem dla jachtów, które chcą przycumować przy Słonecznej Polanie – wyjaśnia Patryk Pulikowski z olsztyńskiego urzędu miasta.

Wprawdzie problem zauważono jeszcze przed otwarciem Słonecznej Polany, ale wtedy miasto nie zdążyło go rozwiązać między innymi z tego powodu, że trzeba było uzyskać odpowiednie zezwolenia. – Zauważyliśmy, że woda jest zbyt płytka, ale nie chcieliśmy opóźniać otwarcia centrum i dlatego sprawę pogłębiania przełożyliśmy na ten rok – przyznaje Mirosław Jabłoński, wicedyrektor olsztyńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Możliwe, że pogłębianie będzie wymagało demontażu pływających pomostów przy Słonecznej Polanie. Jeśli tak, to po zakończeniu prac zostaną ponownie zamontowane. – Negocjujemy też z potencjalnymi wykonawcami, by demontażu udało się uniknąć – dodaje Patryk Pulikowski.

Urzędnicy zapewniają, że cały proces nie zakłóci szkolenia młodych żeglarzy. Przy Słonecznej Polanie działają szkółki żeglarskie, to także tu trenują uczniowie klas żeglarskich, uruchomionych w tym roku w dwóch olsztyńskich szkołach podstawowych. – Zakończenie treningów planowane jest na 15 listopada i dopiero wtedy ruszą prace – podsumowuje dyrektor Jabłoński.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

Po pogłębianiu, jezioro Ukiel przy przystani na Słonecznej Polanie ma mieć przynajmniej 80 centymetrów głębokości, a przy dźwigu do wodowania jachtów – przynajmniej metr głębokości. Cała inwestycja – według urzędników – powinna zakończyć się jeszcze w listopadzie.

Słoneczna Polana nad jeziorem Ukiel. Fot. Ł. Węglewski

Słoneczna Polana. Fot. Ł Węglewski

 

(apie/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, Ukiel, jezioro, Słoneczna Polana, pogłębienie
Z jeziora Nidzkiego wyłowiono ciało 70-latka

W Rucianem-Nidzie z jeziora Nidzkiego strażacy wydobyli ciało mężczyzny. Zwłoki w pobliżu pomostu zauważył przechodzień, który wezwał policjantów. Jak wstępnie ustalono, to ciało 70-letniego mieszkańca Mińska...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV