Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - WYNIKI KONKURSU DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Jesteśmy bardzo hojni. Coraz więcej osób przekazuje 1 procent na organizacje pożytku publicznego

W 2019 roku w całej Polsce było to ponad 875 milionów złotych. Sprawdziliśmy jak na tle kraju wypada województwo warmińsko-mazurskie?

Ponad 22 miliony złotych przekazali w 2019 roku mieszkańcy Warmii i Mazur na organizacje pożytku publicznego. To ponad 2,5 miliona więcej, niż w roku ubiegłym. O ponad 16 tysięcy złotych wzrosła także liczba darczyńców.

Wciąż jednak chętniej wspieramy duże, ogólnopolskie podmioty, które mają większą siłę przebicia. Pieniądze wpłacone na lokalne organizacje pozostają w regionie, przyczyniając się do polepszenia sytuacji gospodarczej i społecznej. Wciąż są także osoby, które mimo wielu kampanii, nie przekazują swojego 1% żadnej organizacji. Jest to bardzo proste i nic nie kosztuje.

Podatnik samodzielnie wybiera, komu chce przekazać pieniądze. Odpisanie 1% z własnego PIT-u, nic nie kosztuje podatnika. Chodzi o rozdysponowanie kwoty, która trafiłaby na rzecz Skarbu Państwa.

Przekazywanie 1% z podatku funkcjonuje od 2003 roku. W pierwszym roku 80 tysięcy podatników przekazało prawie 10,5 miliona złotych wypełniając swoje zeznanie dochodowe. Z roku na rok coraz chętniej podatnicy korzystają z tej możliwości.

00:00 / 00:00

Autor: D.Grzymska
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w podatek, 1, procent, 1 procent
Już działa system mikrorachunków. „To będzie udogodnienie dla podatników”

Od 1 stycznia ruszył system tzw. mikrorachunków. To przypisane każdemu podatnikowi indywidualne rachunki, na które będą płacone podatki. Dotyczy wszystkich osób, zarówno fizycznych jak i prawnych,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV