Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -5 °C pogoda dziś
JUTRO: -3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jest zielone światło od Komisji Europejskiej. W Olsztynie powstanie ekociepłownia

Fot. M. Kwiatkowska

Ekociepłownia w Olsztynie z 40 milionami euro unijnego wsparcia. Komisja Europejska zatwierdziła dofinansowanie budowy zakładu przetwarzania odpadów w stolicy Warmii i Mazur.

Inwestycja ma połączyć dwie funkcje – pomóc w dostawach ciepła i wyeliminować konieczność budowy nowego składowiska odpadów.

– Najgorsze mamy za sobą – mówił podczas konferencji prasowej prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz – Możemy już wiosną przystąpić do pierwszych prac.

W listopadzie została podpisana umowa z Dobrą Energią, a więc z firmą, która już niedługo wejdzie na plac budowy i będzie rozpoczynać prace z budową nowej ekociepłowni. Przypomnę – realizacja całości to 36 miesięcy.

00:00 / 00:00

Olsztyn dołączył do elitarnego grona kilku metropolii w kraju, które mają zamknięty system gospodarowania odpadami z odzyskiem energii – podkreślił Marek Bryszewski, prezes Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Olsztynie.

Żywot odpadów kończy się w kotle instalacji termicznego unieszkodliwienia opadów i dzięki temu uzyskujemy energię. Takich metropolii w kraju jest mniej niż 10. Tego typu sposoby zagospodarowania odpadów są rozwiązaniami spotykanymi w najlepiej rozwiniętych gospodarkach.

00:00 / 00:00

Komisja Europejska przekazała, że zakład w Olsztynie ma zostać uruchomiony w listopadzie 2022 roku. A podobny obiekt powstanie także w Gdańsku. Fundusze pochodzą z programu operacyjnego „Infrastruktura i środowisko na lata 2014-2020” w Polsce.

Projekt ekociepłowni

Projekt ekociepłowni

Autor: M. Kwiatkowska
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w odpady, energia
Są pieniądze na nową elektrownię w Olsztynie. Komisja Europejska zatwierdziła fundusze

Komisja Europejska zatwierdziła 100 mln euro na budowę dwóch inwestycji w Polsce, w tym w Olsztynie, związanych z poprawą gospodarowania odpadami. 40 mln euro zapisano na...

Zamknij
RadioOlsztynTV