Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -5 °C pogoda dziś
JUTRO: -3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jest w złym stanie i pilnie wymaga pomocy. Resort kultury dofinansuje remont XIV-wiecznego zamku w Pieniężnie

Zamek Kapituły Katedralnej w Pieniężnie

Pieniężno otrzymało dotację z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu na prace remontowe w Zamku Kapituły Katedralnej. Zabytek jest w złym stanie i pilnie wymaga remontu.

W pierwszej kolejności prac remontowych wymaga dach budynku. Władze Pieniężna co roku składały wniosek do ministra kultury o przyznanie środków na remont. W tym udało się pozyskać dotację w wysokości 35 tysięcy złotych na zabezpieczenie dachu Zamku Kapituły Katedralnej. W dachu zabytku jest dziura, którą trzeba naprawić.

Miasto otrzymaną od ministerstwa dotację będzie musiało uzupełnić środkami własnymi. Przywrócenie świetności Zamkowi Kapituły Warmińskiej wiąże się z ogromnymi kosztami. Remont dachu szacowany jest na około milion złotych.

Zamek Kapituły Warmińskiej w Pieniężnie to jedna z najstarszych budowli w regionie. Wybudowany został w XIV wieku przez biskupów warmińskich. W latach 1518 i 1519 na zamku przebywał Mikołaj Kopernik. Władze Pieniężna chcą zabytek sprzedać. Szukają inwestora, który przywróci dawny blask i tchnie nowe życie w ten historyczny obiekt.

Posłuchaj relacji Anety Pastuszki

Zamek Kapituły Katedralnej w Pieniężnie

Zamek Kapituły Katedralnej w Pieniężnie

Zamek Kapituły Katedralnej w Pieniężnie

Autor: A. Pastuszka
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze, zamek, Pieniężno, dotacja
Ponad 500 milionów złotych na poprawę bezpieczeństwa pieszych. Rusza nabór wniosków

Zarządcy dróg powiatowych i gminnych będą mogli ubiegać się o dofinansowanie inwestycji poprawiających bezpieczeństwo ruchu pieszych. Pieniądze pochodzą z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Skala dotychczasowego zainteresowania...

Zamknij
RadioOlsztynTV