Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jest decyzja w sprawie wydobycia bursztynu z przekopu Mierzei Wiślanej. „Eksploracja złóż jest nieopłacalna”

Fot. Materiały prasowe NDI/BESIX

Urząd Morski w Gdyni nie wystąpi o koncesję na wydobycie bursztynu z miejsca budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną.

Badania geologiczne wykonane przez rozpoczęciem przekopu potwierdziły, że są tam dwa niewielkie złoża. Ale ich eksploracja jest nieopłacalna – wynika z analiz. Nakłady na wydobycie przewyższają wartość ‘’złota Bałtyku’’, które można by pozyskać.

Zaniechanie wydobycia bursztynu w placu budowy drogi wodnej łączącej Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym zostało uwzględnione w ustawie z lutego 2017 roku – przypomina Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.

Jej zapis mówi o tym, że inwestor nie występuje o koncesję, jeśli wydobycie kopalin jest ekonomicznie nieuzasadnione, a z takim przypadkiem mamy tu do czynienia – wyjaśnia Wiesław Piotrzkowski. To kończy rozważania na temat tego kto i jak się wzbogaci na bursztynie z Nowego Światu i czy cenny surowiec wspomoże finansowanie drogi wodnej.

Dodajmy, nie ma możliwości, żeby ktoś niepowołany mógł wejść na teren budowy i wydobyć bursztyn. Plac jest zabezpieczony przez wykonawcę prac. Jest też procedura na ewentualność wydobycia bursztynu podczas robót budowlanych. Zgodnie z prawem przejmie go inwestor czyli Urząd Morski.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w bursztyn, przekop, Mierzeja Wiślana, złoża
Budowa kanału żeglugowego na Mierzei. W 2020 roku wykonano około 40 procent prac

Po roku zaawansowanie prac przy budowie nowej drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej na Zalew Wiślany wynosi ok. 40 proc. Powstaje m.in. sztuczna wyspa na Zalewie, port...

Zamknij
RadioOlsztynTV