Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jest alternatywą dla tradycyjnego modelu edukacji. Pedagogika waldorfska ma już 100 lat

Fot. K. Grabowska

Charakteryzuje ją nowatorskie podejście do kształcenia – pedagogika waldorfska obchodzi jubileusz 100-lecia działalności.

Z tej okazji w olsztyńskim niepublicznym przedszkolu waldorfskim zorganizowano konferencję na temat perspektyw rozwoju tego nurtu, są też wykłady dotyczące wpływu alternatywnej edukacji na współczesny świat. Przedszkole waldorfskie w Olsztynie działa od kilku lat, dziś tworzy je grupa 25 dzieci w wieku od 3 do 7 lat.

Gabriela Klimowicz – mama dwojga z nich jest przekonana, że to był dobry wybór. Dziś, jak mówi, podjęłaby taką samą decyzję.

00:00 / 00:00

Jubileuszowe obchody występem artystycznym uświetniła olsztyńska artystka Marta Andrzejczyk, która jak się okazuje, też korzysta z oferty waldorfskiego przedszkola w Olsztynie. Co ją do tego przekonuje?

00:00 / 00:00

Dzieci korzystają z alternatywnej formy nauki dla tradycyjnego modelu edukacji. Według podstawowych założeń waldorfskiego nurtu szkoła powinna uwzględniać indywidualne potrzeby oraz zainteresowania dziecka, a także dawać mu możliwość twórczego działania – mówiła podczas otwarcia jubileuszowych obchodów dyrektor olsztyńskiej placówki Barbara Piesak.

Pierwsza szkoła waldorfska została założona przez wybitnego myśliciela i filozofa niemieckiego – Rudolfa Steinera i powstała 100 lat temu w Stuttgarcie w Niemczech. Do szkół waldorfskich chodzili między innymi: aktorka Sandra Bullock, aktorka Zoe Kravitz czy twórca Porsche 911 i 904 Ferdynand Porsche. Swoje dzieci do szkół uczących zgodnie z pedagogiką steinerowską zapisali m.in. Paul Newman, Harrison Ford, Ingmar Bergman czy Uma Thurman.

Posłuchaj relacji Kingi Grabowskiej

Fot. K. Grabowska

Fot. K. Grabowska

Fot. K. Grabowska

 

Autor: K. Grabowska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w przedszkole, edukacja, Marta Andrzejczyk, 100-lecie, pedagogika waldorfska, Gabriela Klimowicz
Kampania wyborcza na finiszu. Lewica o edukacji i skandalu w wyborach do rady osiedla

Edukacja w Olsztynie i wybory do rady osiedla Jaroty były tematami przedwyborczej konferencji kandydatów Lewicy do sejmu z okręgu olsztyńskiego. Partia zajęła się sprawą olsztyńskich przedszkolanek,...

Zamknij
RadioOlsztynTV