Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jesienny Ogień w Bemowie Piskim. Każdy mógł obejrzeć widowiskowe pokazy

Fot. MON

Na poligonie w Bemowie Piskim odbył się wojskowy piknik, na którym można było zobaczyć najnowszy sprzęt, jakim dysponują żołnierze. Był także pokaz sprzętu w walce.

– Polskie wojsko musi być silne, żeby bronić każdego skrawka polskiej ziemi – mówił na otwarciu pokazu ogniowego w Bemowie Piskim minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Szef MON nawiązał do dzisiejszej 84. rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę.

Sowiecka Rosja napadła na Polskę. Nasza ojczyzna wówczas broniła się przed inwazją niemiecką. Był to cios zadany w plecy. Dziś robimy wszystko, żeby Wojsko Polskie było silne, żeby potencjał wojska był tak duży, aby imperium rosyjskie, które znowu odbudowuje się, nie postanowiło napaść na Polskę. Wojsko Polskie musi być silne, żeby bronić każdego skrawka polskiej ziemi

– podkreślił minister Mariusz Błaszczak.

Zapowiedział dalsze wzmacnianie armii, by odstraszyć potencjalnych agresorów.

Mieliśmy rację, gdy umocniliśmy granicę. Doświadczają teraz Włosi tego, co związane jest z kryzysem migracyjnym. A my zapewniliśmy naszej ojczyźnie bezpieczeństwo. Powiem więcej – zapewniliśmy bezpieczeństwo także innym państwom Unii Europejskiej, bo przecież granica z Białorusią jest także granicą Unii Europejskiej. (…) Będziemy konsekwentnie podejmować działania, żeby wzmacniać Wojsko Polskie, żeby odstraszyć agresora, żeby Kreml nie poważył się na zaatakowanie naszego kraju

– wskazał.

Jesienny Ogień to pierwszy tak duży i otwarty dla publiczności pokaz wojskowy w kraju. Żołnierze zademonstrowali możliwości bojowe najnowszego sprzętu.

To wszystko, co do tej pory widzowie widzieli w telewizji, teraz będą mogli zobaczyć stojąc 100-150 metrów od strzelających czołgów. Będą tam m.in. Himarsy, K2, Raki i F16

– powiedział przed rozpoczęciem wydarzenia dowódca 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej gen. bryg. Piotr Fajkowski.

Wojsko przewidywało, że na poligonie pojawi się 30 tysięcy osób, ale na poligon przyjechało dużo więcej ludzi.

Najnowocześniejszy sprzęt wojskowy

Publiczność miała okazję zobaczyć m.in. czołgi Abrams i K2, wyrzutnie HIMARS, zestaw przeciwlotniczy HIBNERYT, zestaw przeciwrakietowy POPRAD, armatohaubice KRAB, K9, wozy bojowe różnych rodzajów, np. kołowy transporter ROSOMAK, BORSUK czy samochód dalekiego rozpoznania ŻMIJA, specjalistyczne roboty LRR i Talon oraz bezzałogowce FlyEye.

Największe wrażenie na publiczności robi sprzęt wojskowy zakupiony w ostatnich latach.

Łącznie można było oglądać około 70 różnych sztuk sprzętu wojskowego – w tym samolotów, czołgów, wyrzutni rakiet i innego sprzętu artyleryjskiego.

Pod wrażeniem pokazu był także członek sejmowej komisji obrony narodowej poseł PiS Wojciech Kossakowski.

To było coś niesamowitego, od samego początku – od planowania do użycia najnowszego sprzętu. Niech żałuje ten, kto nie był, ponieważ to był pierwszy taki pokaz z użyciem bojowej amunicji

– mówił.

O godzinie 13 rozpoczęło się ćwiczenie z udziałem prawie tysiąca żołnierzy. Starciom na lądzie i w powietrzu towarzyszył ogień artylerii, a żołnierze bronili się i atakowali wojska przeciwnika. Do akcji wkroczyły też siły specjalne. Dynamicznie wyreżyserowany scenariusz pozwolił widzom poczuć się jak na realnym polu walki, podziwiać sprawność i wyszkolenie żołnierzy.

Wielki piknik poligonowy

Podczas pikniku można było spróbować prawdziwej wojskowej grochówki z chlebem wypiekanym na miejscu w piekarni polowej, porozmawiać z żołnierzami o ich służbie i dowiedzieć się, jak działa używany przez nich sprzęt. Chętni mogli postrzelać na strzelnicy multimedialnej czy przymierzyć wojskowe wyposażenie. Przygotowano też liczne atrakcje dla dzieci.

Przedstawiciele Wojskowych Centrów Rekrutacji oraz jednostek wojskowych wyjaśnili zainteresowanym, jak mogą dołączyć do szeregów Wojska Polskiego. Jak powiedział szef centrum generał brygady Mirosław Bryś, zainteresowani wojskiem mają wiele możliwości.

Na zakończenie pikniku odbyła się defilada uczestniczących w ćwiczeniu pododdziałów.

Posłuchaj relacji Małgorzaty Zbrożek

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Fot. 16. Dywizja Zmechanizowana

Fot. kpr. Piotr Szafarski

Fot. kpr. Piotr Szafarski

Fot. MON

Fot. MON

Fot. M. Zbrożek

Fot. M. Zbrożek

Fot. M. Zbrożek

Fot. M. Zbrożek

Fot. M. Zbrożek

Fot. M. Zbrożek

Fot. MON

Fot. Radio Olsztyn

Fot. M. Zbrożek

Fot. M. Zbrożek

Autor: M. Zbrożek / A. Libudzka (PAP)
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy / K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Wojsko Polskie, video, 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana
Żołnierze z nowej jednostki w Ostródzie otrzymali chorągiew

Jeszcze nie na terenie koszar, a na placu przed Ostródzkim Centrum Sportu i Rekreacji została wręczona z honorami chorągiew Wojska Polskiego żołnierzom z Ostródy. Wojskowi służą...

Zamknij
RadioOlsztynTV