Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jerzy Szmit: niedługo wykluczenie komunikacyjne Warmii i Mazur będzie przeszłością

Wiceminister Jerzy Szmit, fot. Ł. Sadlak

To są rzeczy obrzydliwe – tak medialne ataki na działaczy Prawa i Sprawiedliwości w okręgach elbląskim i olsztyńskim za to, że byli żołnierzami Ludowego Wojska Polskiego nazwał goszczący w Porannych Pytaniach Jerzy Szmit, wiceminister infrastruktury i prezes PiS w okręgu olsztyńskim.

Zdaniem Jerzego Szmita atakowanie posła Lenarda Krasulskiego i radnego Jarosława Babalskiego oznacza, że wściekłość i zacietrzewienie przeciwników politycznych Prawa i Sprawiedliwości przekroczyły granice absurdu, a atakujący tracą rozum i grunt pod nogami.

W przypadku posła Leonarda Krasulskiego do wojska trafił w trybie poboru i nie miał nic do powiedzenia. To, że służył w jednostce, która wcześniej czy później była używana do tłumienia demonstracji w Gdańsku, to w żaden sposób nie można go tym obciążać. My jako Prawo i Sprawiedliwość nigdy nie negowaliśmy służby w Wojsku Polskim. Jeżeli ktoś twierdzi inaczej to (…) zwyczajnie kłamie. Podobnie jest ze Zbigniewem Babalskim. Zarzucanie mu, że był oficerem Wojska Polskiego jest absurdalne (…) To właśnie dobrze, że ci ludzie przeszli taką drogę życiową, bo poznali aspekty życia, różne aspekty funkcjonowania państwa.

 

Jeżeli chodzi o Leonarda Krasulskiego, to jeszcze od lat 70. – czasów prawdziwie antykomunistycznej opozycji, kiedy było to wielkim wyzwaniem odwagi brał udział w opozycji, a potem od 89. roku (…) działa w partii Porozumienie Centrum i przez wiele lat współpracował i nadal współpracuje z Jarosławem Kaczyńskim (…) To jest uderzenie w tych ludzi, którzy cały czas konsekwentnie pracowali na rzecz wolności i demokracji w Polsce. To obrzydliwe (…) bo te same środowiska z jednej strony blokują ustawę, która ma odebrać nieuzasadnione przywileje dla byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa, a z drugiej strony atakują osoby, które służyły w wojsku. To jest absurd.

Gość Polskiego Radia Olsztyn ocenił także przygotowanie służb drogowych do zimy. Wiceminister infrastruktury i budownictwa jest przekonany, że służby utrzymania dróg zdały egzamin. Atak zimy udało się odeprzeć, a najlepiej – zdaniem polityka – spisała się Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Jerzy Szmit dodał, że nieco gorzej wypadli zarządcy dróg wojewódzkich i powiatowych.

Praktycznie w kilka godzin po ataku śniegu drogi krajowe były uprzątnięte. Natomiast jeżeli chodzi o drogi wojewódzkie czy drogi powiatowe to tu jest inaczej. Niestety w Polsce (…) jest blisko 3 tysiące administratorów dróg. Każdy powiat, każda gmina ma swój odcinek dróg do administrowania (…) I tu niestety każdy sam przed sobą odpowiada. Administratorzy dróg rozliczani są jedynie przez mieszkańców.

Niedawno przed komisją senacką wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit mówił o zbyt kosztownej budowie dróg w Polsce. Często koszty te zawyżają niektóre rozwiązania ekologiczne.

Jednym z tematów, którym zajmuje się Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa jest ograniczenie kosztów budowy dróg. Myślę, że już niedługo znajdziemy tańsze rozwiązania. (…) Chodzi o wspólne uzgodnienie punktów, które mają wprowadzić równowagę w budownictwie drogowym. Jesteśmy bliscy opracowania wzorca umowy na duże inwestycje. Dyskutujemy też na temat kosztów. To są sprawy dotyczące technologii tzw. typizacji (…) W tej chwili każdy most jest inny, każdy wymagał oddzielnego projektowania, oddzielnego wykonawstwa, a to wszystko podnosiło koszty. Niepotrzebnie pozostawiane są gigantyczne pasy drogowe, które są rezerwami na dobudowanie kolejnych, czy ogromne przejścia dla zwierząt. Chcemy wprowadzać rozwiązania, które będą spełniały funkcje drogowe, ale będą mogły być prościej budowane (…) Na drogi zawsze będzie brakowało pieniędzy. Chcemy zamiast pomników drogowych wybudować więcej dróg.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Jerzym Szmitem

00:00 / 00:00

 

(bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w drogi, wojsko, polityka, Babalski, zima, poseł, PiS, budowa, droga, Jerzy Szmit, Atak, Wojsko Polskie
Lód na jeziorach jest jeszcze zbyt cienki!

Wielkie Jeziora Mazurskie zaczynają zamarzać - podają ratownicy Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i jednocześnie apelują, by nie wchodzić na lód, który jest jeszcze zbyt cienki. Aby...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV