Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jerzy Szmit: budowa dróg bardzo dużo kosztuje dlatego trzeba zrobić wszystko żeby te koszty zmniejszyć

Wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit

O kosztach budownictwa drogowego oraz budowie nowych dróg w Polsce mówił w Porannych Pytaniach Polskiego Radia Olsztyn wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit.

Na Warmii i Mazurach prace idą zgodnie z harmonogramem. Przed wakacjami zostanie oddany 30 kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S7 między Nidzicą i Napierkami. Zdaniem wiceministra Szmita dzięki temu łatwiej będzie jeździć na południe w stronę Warszawy.

Są zapewnienia, że na S7 węzeł w okolicach Ostródy zostanie ukończony do końca roku, natomiast w trakcie wakacji wprowadzone zostaną pewne udogodnienia ruchu.

W weekend Jerzy Szmit sprawdzał stopień zaawansowania prac na drodze S51 Olsztyn-Olsztynek.

Stopień prac pozwala wierzyć zapewnieniom wykonawcy, że przed końcem roku będziemy mogli pojechać tą drogą. Musimy trzymać kciuki za pogodę, żeby nie przeszkodziła w budowie (…) Prace nieco opóźniły badania archeologiczne. Przepisy mówią, że gdy w czasie budowy odkryte zostanie znalezisko archeologiczne, to na plac budowy wkraczają archeolodzy i muszą mieć czas na spokojne badanie tych znalezisk.

Gdyby nie duży program budowy dróg w Polsce to wielu badań archeolodzy nie mogliby przeprowadzić, bo nie mieliby na to pieniędzy.

Zdjęcie wierzchniej warstwy ziemi pozwana na odkrywanie tego co jest w głębi. To zawsze kosztuje nas trochę czasu, który jest niezbędny na wykonanie badań.

Jerzy Szmit, który nadzoruje budowę dróg w całym kraju w Porannych Pytaniach mówił o występujących opóźnieniach.

W tej chwili w Polsce realizowanych jest prawie 70 dużych kontraktów drogowych, w około 10 procentach z nich występują opóźnienia. W najbliższy piątek w GDDKiA będzie kolejne spotkanie, podczas którego sprawdzimy co dzieje się na budowach polskich dróg. Jeśli wystąpią poważne zagrożenia nie wykluczamy zrywania kontraktów. Mamy jedno miejsce, gdzie taka rzecz może się zdarzyć. Musimy być bezwzględni.

Niedawno wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit mówił, że do 2030 roku w Polsce ma być gotowa sieć dróg ekspresowych.

Z każdego miasta wojewódzkiego powinna być możliwość dojechania do stolicy droga ekspresową. Oprócz tego musi być komunikacja między miastami wojewódzkimi. Jesteśmy w trakcie uaktualniania budowy dróg krajowych. Koncentrujemy się na najważniejszych drogach, które przenoszą najwięcej ruchu. Chcemy aby ta sieć była całkowicie spójna. Kolejny program jaki chcemy uruchomić to wzmacnianie sieci dróg krajowych do nośności 11,5 tony, bo takie są wymagania transportu i Unii Europejskiej. Program ten szacujemy na około 50 miliardów złotych. Myślę, że w ciągu roku program wzmocnień powinien pochłaniać około 5 miliardów złotych. Będzie to wyraźna korzyść dla transportu.

Gość Polskiego Radia Olsztyn podkreślał, że budowa dróg bardzo dużo kosztuje i trzeba zrobić wszystko żeby te koszty zmniejszyć.

Od podjęcia decyzji o budowie jakiejś drogi, to co najmniej 7 lat musi minąć do czasu gdy ta inwestycja zostanie zrealizowana i to przy ekspresowym tempie. Są to procesy wieloletnie.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Jerzym Szmitem

00:00 / 00:00

Wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit

(BSChromy)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w drogi, budowa, droga
Kolejne samorządy z Warmii i Mazur dostaną pieniądze na remonty dróg. Łączna suma dofinansowania to 17 milionów złotych

Będzie modernizacja kolejnych dróg na Warmii i Mazurach. Kolejnych 10 samorządów podpisało w urzędzie wojewódzkim w Olsztynie umowy na dofinansowanie remontów dróg z programu rozwoju gminnej...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV