Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 7 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jednoczesne dokumentowanie sprzedaży paragonem i fakturą

Każda firma prowadząca sprzedaż towarów na rzecz osób prywatnych, dokumentowaną za pomocą kasy fiskalnej co jakiś czas spotyka się z prośbą klienta o wystawienie faktury dla danej transakcji. Czy w takiej sytuacji może odmówić osobie, która zgubiła paragon? Czy można wystawić dwie faktury do jednego paragonu? Ile czasu ma nabywca na żądanie faktury?

Zgodnie z przepisami ustawy o VAT, każdy podatnik dokonujący sprzedaży towarów lub usług na rzecz osób fizycznych, lub rolników zryczałtowanych ma obowiązek prowadzenia jej ewidencji przy użyciu kasy fiskalnej. Każda transakcja powinna być zakończona wydaniem klientowi paragonu, potwierdzającego zakup towaru lub usługi. Przedsiębiorca nie ma przy tym obowiązku wydawania faktur, chyba że klient zgłosi takie żądanie. Ma do tego prawo w ciągu 3 miesięcy od końca miesiąca, w którym nastąpiła dostawa towaru lub wykonanie usługi. Podstawą do wystawienia faktury w takiej sytuacji jest otrzymany wcześniej paragon. Przedsiębiorca dołącza go do kopii faktury, która pozostaje u niego. Dzięki temu może uniknąć powtórnego opodatkowania tej samej transakcji. W tym miejscu należy podkreślić, że sprzedaż udokumentowaną jednocześnie paragonem fiskalnym i wystawioną później na jego podstawie fakturą, należy ująć w ewidencji sprzedaży tylko raz.

Niekiedy zdążają się sytuacje, w których klient zgłasza się z prośbą o wystawienie faktury, nie mogąc przy tym okazać paragonu z powodu jego zagubienia. Czy sprzedawca może wówczas odmówić wystawienia faktury? Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 12 stycznia 2016 r., nr ILPP2/4512-1-781/15-4/MN dopuszcza możliwość wystawienia faktury bez paragonu. Gdy klient może przedstawić inne dowody, że transakcja się odbyła, np. płatność kartą, sprzedawca może przychylić się do jego prośby i wystawić fakturę. Nie jest o jednak rozwiązanie, które może być powszechnie stosowane. Oznacza to, że fakturę bez paragonu można wystawić jedynie w uzasadnionych przypadkach i nie może to być normalną praktyką. Warto wspomnieć także o tym, że kopia paragonu wydrukowana z kasy fiskalnej nie może być podstawą do wystawienia faktury.

Dosyć nietypową, jednak występującą w praktyce sytuacją jest prośba klienta o wystawienie dwóch faktur do jednego paragonu. Ich łączna suma musi być jednak równa kwocie widniejącej na otrzymanym wcześniej wydruku z kasy fiskalnej. Gdy klient zgłosi takie żądanie, sprzedawca do jednej z faktur powinien dołączyć otrzymaną od niego kopię paragonu, a na drugiej dokonać adnotacji z numerem paragonu, na podstawie którego została wystawiona.

Jeśli po przeczytaniu powyższego tekstu pojawiają się wątpliwości, na pytania odpowie Pan Tomek z Biura księgowego Efekta. Jego największym atutem jest doskonała znajomość prawa podatkowego i duże doświadczenie. Dzięki temu, z łatwością rozwikła nawet najbardziej skompilowaną sytuację i znajdzie rozwiązanie najkorzystniejsze dla podatnika.

Artykuł sponsorowany

Przeczytaj poprzedni wpis:
„Jest dobry bo inwestycyjny”. Radni województwa przyjęli budżet na rok 2020

Województwo warmińsko-mazurskie z budżetem na rok 2020. Uchwałę budżetową przyjął dziś sejmik województwa. W roku 2020 dochody budżetu województwa warmińsko-mazurskiego mają wynieść ponad 816 milionów złotych....

Zamknij
RadioOlsztynTV