Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jedna seria leku stosowanego w leczeniu przeziębienia wycofana z rynku

Zdjęcie jest ilustracją do informacji. Fot. Fotolia.com

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) na wniosek producenta wycofał z rynku jedną serię Febrisanu – leku dostępnego bez recepty, stosowanego w objawowym leczeniu przeziębienia i infekcji grypopochodnych oraz grypy.

Pozostałe serie preparatu pozostają w obrocie. Wycofana seria nosi numer 373648 i ma datę ważności upływającą w styczniu 2019. Informację o decyzji zamieszczono na stronie internetowej GIF.

Nieprawidłowości zgłosił  producent, po wykryciu wyniku pozostającego „poza specyfikacją w próbie archiwalnej w zakresie zawartości paracetamolu”. Paracetamol jest jednym z trzech składników tego leku.

Główny Inspektor Farmaceutyczny miesięcznie wydaje średnio kilka decyzji o wycofaniu poszczególnych serii jakiegoś leku z obrotu, najczęściej na wniosek producenta.

Producenci leków mają obowiązek rygorystycznego dotrzymywania zgłoszonych we wniosku rejestracyjnym parametrów jakości tych produktów. Zgłaszając lek do rejestracji, producent przedstawia dokładną specyfikację danego preparatu.

Określona jest nie tylko dokładna zawartość poszczególnych składników, ale i szereg innych parametrów, np. jak dany lek zachowuje się w temperaturze pokojowej, jak reaguje na światło, jaką powinien mieć gęstość.

Producenci mają też obowiązek stałego kontrolowania leków na każdym etapie, zarówno w trakcie produkcji, jak i po jej zakończeniu. W razie stwierdzenia nieprawidłowości, często wnioskują  o wycofanie feralnej serii z obrotu.

 

Redakcja BSChromy za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w leki, lek, Febrisan
Nowa lista leków refundowanych pomoże m.in. chorym na raka płuca, jelita grubego oraz dzieciom z hemofilią

Od 1 stycznia obowiązuje nowa lista leków refundowanych. Jak poinformował wiceminister zdrowia Marcin Czech nowe leki będą mieli również chorzy z niewydolnością trzustki. Dotyczy to chorych,...

Zamknij
RadioOlsztynTV