Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jarosław Kaczyński: „Sto obwodnic” nowym hasłem wyborczym PiS. Prezes Prawa i Sprawiedliwości na konwencjach w Olsztynie i Elblągu

W Olsztynie odbyła się okręgowa konwencja wyborcza Prawa i Sprawiedliwości #DobryCzasDlaPolski. W spotkaniu uczestniczył prezes partii Jarosław Kaczyński.

„Sto obwodnic” to nowe hasło wyborcze PiS zapowiedziane przez prezesa. Jarosław Kaczyński wskazał, że liczne inwestycje drogowe poczynione za rządów jego partii świadczą, że kończy się w Polsce postkomunizm.

Jarosław Kaczyński powiedział, że Polska dziś jest „pełnoprawnym członkiem NATO” . Prezes Prawa i Sprawiedliwości  poruszył między innymi temat bezpieczeństwa kraju. Jego zdaniem to „szczególnie istotna” kwestia w regionie graniczącym z Federacją Rosyjską.

Według Jarosława Kaczyńskiego, Polska przez lata, choć była członkiem NATO, nie miała tych samych praw co pozostali członkowie sojuszu. To zmieniło się w ostatnich latach.

Prezes Kaczyński zapowiedział, że Warmia i Mazury zostaną objęte polityką zrównoważonego rozwoju, czyli odejściem od tego, co stanowiło przejaw postkomunizmu. Mówił, że wśród wielu wad postkomunizmu było nieliczenie się z interesami takich terenów jak Warmia i Mazury. Czas rządów PiS oznacza jednak, jak dodał, odejście od tego modelu i realizację wielu przedsięwzięć gospodarczych i różnych inwestycji na tych ziemiach.

Z całą pewnością ta ziemia będzie traktowana tak jak to głosimy – to znaczy w ramach polityki zrównoważonego rozwoju. Chcemy doprowadzić do tego, że ten bardzo zły, bardzo niszczący społecznie objaw postkomunizmu, jakim było lekceważenie interesów różnych ziem, w tym może szczególnie właśnie tej ziemi, został ostatecznie za nami. Chcemy, by ta ziemia, piękna, mająca ogromne możliwości turystyczne, rolnicze, żeby się to wszystko rozwijało

– zapowiedział Jarosław Kaczyński.

Posłuchaj przemówienia prezesa PiS na konwencji w Olsztynie

Posłuchaj relacji z konwencji PiS  w Olsztynie

– Jestem głęboko przekonany, że lista PiS stanowi bardzo dobrą ofertę dla wyborców – przekonywał prezes olsztyńskiego okręgu Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Szmit.

00:00 / 00:00

Listę kandydatów PiS do Sejmu w okręgu olsztyńskim otwiera wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Wojciech Maksymowicz, który mówił m.in. o szansach Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego na uzyskanie statusu jednostki badawczej. Profesor Maksymowicz zaznaczył, że status jednostki badawczej uzyska tylko kilka uczelni w kraju, ale co kilka lat oceny będą ponawiane.

00:00 / 00:00

Posłanka Iwona Arent zaznaczyła, że Prawo i Sprawiedliwość ma jeszcze bardzo wiele do zrobienia dla Warmii i Mazurach.

00:00 / 00:00

Z numerem trzecim na liście kandydatów do Sejmu w okręgu olsztyńskim startuje wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.

00:00 / 00:00

W Sejmie mijającej kadencji debiutował poseł Jerzy Małecki z Pisza, który podkreślał, że jego głównym celem było pomaganie innym i działanie dla dobra Polski.

00:00 / 00:00

Wieczorem, z udziałem prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, konwencja partii odbyła się w Elblągu.

Prezes PiS mówił m.in. o porcie w Elblągu i przekopie Mierzei Wiślanej, odnosząc się także do przeciwników tej inwestycji. Jak podkreślał Jarosław Kaczyński, Elbląg ma szanse na rozwój.

Elbląg ma szansę zmienić swoją sytuację na lepszą, znacznie lepszą niż ta, z którą mamy do czynienia w tej chwili. Elbląg ma szansę być portem i to portem znaczącym dzięki przekopowi Mierzei Wiślanej

Budowa przekopu na Mierzei Wiślanej, to kwestia suwerenności Polski – podkreślał Jarosław Kaczyński.

00:00 / 00:00

My nie prowadzimy kampanii wyborczej przeciwko nikomu, chociaż wiadomo, że to jest starcie, to jest konkurencja. Wiadomo jak ta konkurencja jest dzisiaj mało zgodna, jak chętna do czegoś więcej niż krytyka, do agresji. Ale my tą drogą nie idziemy, my przedstawiamy nasze propozycje, naszą wizję tego, jak Polska może wyglądać za cztery lata, za kolejne cztery lata, za osiem, dwanaście, za nawet 20 lat

– mówił w Elblągu Jarosław Kaczyński.

W kontekście bezpieczeństwa Polski prezes PiS odniósł się do sąsiedztwa z Obwodem Kaliningradzkim, w kontekście bezpieczeństwa Polski.

Jarosław Kaczyński
przypomniał też, że w Polsce nie istniało bezpieczeństwo energetyczne.
Prezes PiS mówił także o budowie dróg ekspresowych i krajowych, które dają szansę na rozwój regionu.

Chcemy zbudować w Polsce taką sytuację, w której będziemy państwem, które nie leży tylko na osi wschód-zachód, bo tak było dotychczas, oczywiście tu mówię o wymiarze gospodarczym i politycznym, ale także na osi północ-południe. Tę oś trzeba dopiero zbudować i my właśnie to rozpoczęliśmy. A to jest dla ziemi ogromna szansa na rozwój, na rozwój pod każdym względem i jeżeli chodzi o przemysł, jeżeli chodzi o usługi, jeżeli chodzi o logistykę. Możemy uczynić z Elbląga i wielu innych okręgów na tej ziemi naprawdę miasta, miasteczka kwitnące.

Posłuchaj obszernych fragmentów wystąpienia Jarosława Kaczyńskiego w Elblągu

Posłuchaj relacji z konwencji PiS  w Elblągu

W czwartek Jarosław Kaczyński odwiedzi województwa mazowieckie i podlaskie, a w sobotę lubelskie. Po spotkaniach w Siedlcach i Białymstoku pojawi się na konwencji programowej w Lublinie. Tam mają zostać zaprezentowane nowe propozycje PiS.

 

Redakcja: A.Socha/D.Grzymska/M.Stankiewicz/PAP/B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w polityka, PiS, wybory, Prawo i Sprawiedliwość, Jarosław Kaczyński, konwencja
M. Falej: Wynik w wyborach europejskich pokazał moc mojego nazwiska. D. Rudnik: Moje postulaty są ważne i mam nadzieję, że wyborcy je docenią

Wszystkie formalności zostały dopełnione i listy wyborcze zostały zarejestrowane - zapewniali w Porannych pytaniach Radia Olsztyn Monika Falej, kandydatka do Sejmu z listy Komitetu Wyborczego SLD...

Zamknij
RadioOlsztynTV