Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Janowo uhonorowało Józefa Piłsudskiego. Przy Szkole Podstawowej odsłonięto pamiątkową tablicę

Marszałek Józef Piłsudski

Punktem kulminacyjnym gminnych obchodów Święta Niepodległości w Janowie było odsłonięcie tablicy poświęconej marszałkowi Piłsudskiemu.

Tablica zawisła na budynku Szkoły Podstawowej, która nosi imię marszałka – powiedział Radiu Olsztyn nauczyciel Krzysztof Pisarski.

Szkoła powstała przed wojną w 1938 roku i już wtedy nadano jej imię marszałka Józefa Piłsudskiego. Podczas wojny cała okoliczna ludność została wysiedlona. Jak wrócili po wojnie, próbowali przywrócić szkole imię marszałka, niestety władze się na to nie zgodziły. Postanowiono, że szkoła będzie nosiła imię Władysława Broniewskiego. Dopiero 1 czerwca 1991 roku uroczyście przywrócono pierwotną nazwę.

Tablica pamiątkowa powstała z inicjatywy rady pedagogicznej szkoły i syna majora Stefana Gratunika – członka Związku Piłsudczyków RP, ułana 11. Pułku w kampanii wrześniowej, żołnierza ZWZ i AK, a po wojnie honorowego prezesa nidzickich Piłsudczyków, który pochodził z Janowa.

 

Autor: A.Socha
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy/A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szkoła, marszałek, Piłsudski
Międzypokoleniowy marsz niepodległości w olsztyńskim Zespole Szkół Chemicznych i Ogólnokształcących

Z okazji święta 11 Listopada w Zespole Szkół Chemicznych i Ogólnokształcących w Olsztynie odbył się II Międzypokoleniowy Marsz Niepodległości. Uczniowie tak się ustawili, aby stworzyć kontury...

Zamknij
RadioOlsztynTV