Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jakie potrzeby zdrowotne mają mieszkańcy regionu? Zastanawiała się nad tym specjalna rada

Fot. K. Grabowska

Są sukcesy, ale też wciąż wiele braków. W Olsztynie podsumowano 2,5 roku wdrażania Wojewódzkiego Planu Transformacji, który jest odpowiedzią na potrzeby zdrowotne mieszkańców Warmii i Mazur.

Podobne dokumenty w 2022 roku zostały opracowane dla wszystkich regionów w kraju. Skupiają się na bieżących potrzebach i założeniach poprawy stanu służby zdrowia. Wojewoda warmińsko-mazurski Radosław Król, podczas posiedzenia Rady ds. Potrzeb Zdrowotnych Warmii i Mazur, mówił, co udało się zrobić.

Powstał ośrodek przeszczepiania komórek krwiotwórczych w szpitalu MSWiA, jest oddział diabetologiczny przy szpitalu specjalistycznym czy oddział enterologii w Giżycku. Jeśli chodzi o psychiatrię dziecięcą, zapoczątkował ją szpital w Ameryce tutaj, w Olsztynie, przy ul. Towarowej. Także są sukcesy

– wymieniał.

Nie udało się natomiast uruchomić szpitala klinicznego w Olsztynie, ale temat nie jest zamknięty. Wicemarszałek województwa Sylwia Jaskulska przypomniała, że zbliża się potężna perspektywa finansowa funduszy europejskich.

Samorząd województwa w przyszłej perspektywie stawia na zdrowie. Mając nadzór nad jednostkami ochrony zdrowia w województwie, czuję się odpowiedzialna za przyszłe działania i wielkie sprawy

– mówiła.

Wśród nich są: centrum zdrowia kobiet przy szpitalu wojewódzkim w Olsztynie, Północne Centrum Psychiatrii w Ameryce koło Olsztynka, mobilne gabinety na kółkach i profilaktyka na temat szczepień w kierunku HPV.

Do grona ekspertów w wojewódzkiej Radzie ds. Potrzeb Zdrowotnych dołączyła dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie Krystyna Piskorz-Ogórek.

Bardzo ważną rzeczą na terenie województwa jest planowanie łóżek, poradni po to, aby system i struktura ochrony zdrowia odpowiadała na potrzeby zdrowotne. Rada, na podstawie doświadczeń wielu osób, buduje plany, które są możliwe do zrealizowania. Można wiele planować, ale potem trzeba to zrealizować

– podkreśliła.

Podczas spotkania omówiono też postępy wdrażania w regionie Wojewódzkiego Planu Transformacji służby zdrowia. Andrzej Zakrzewski, dyrektor NFZ w Olsztynie podkreślał, że omawianą kwestią jest także starzenie się społeczeństwa.

Łóżek opiekuńczych i geriatrycznych nam przybyło, więc częściowo ten plan został zrealizowany, ale to wymaga dalszego rozwoju. Społeczeństwo będzie się dalej starzeć. Drugą częścią jest coś, co nazywamy odwróconą piramidą świadczeń. Dzisiaj uwielbiamy leczyć się w szpitalach, ale pacjent przedtem powinien leczyć się w opiece ambulatoryjnej

– mówił.

Pozwala na to m.in. opieka koordynowana, którą, jak podkreślał Zakrzewski, w POZ wdrożyło już 30 procent podmiotów z Warmii i Mazur.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Fot. K. Grabowska

Fot. K. Grabowska

Fot. K. Grabowska

Fot. K. Grabowska

Autor: K. Grabowska
Redakcja: M. Rutynowski

RadioOlsztynTV