Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jaki los czeka budynek kina Fala w Giżycku? Sprawa wraca do konserwatora zabytków

Dawne kino Fala w Giżycku. Zdjęcie: fotopolska.eu/cracusiac

Wojewódzki Konserwator Zabytków w Olsztynie musi ponownie rozpatrzyć sprawę budynku kina Fala w Giżycku. Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu uchylił decyzję o odmowie rozbiórki obiektu.

Budynek przy Placu Grunwaldzkim znajduje się w strefie objętej nadzorem konserwatora zabytków i wszelkie ingerencje muszą być z nim ustalane. Kino Fala powstało przed II wojną światową, ale gruntowną modernizację przeszło w latach 60. Od 2009 roku budynek stał pusty i niszczał.

Samorząd chciał go częściowo zburzyć i zbudować nowe centrum kultury. Konserwator zabytków odmówił rozbiórki i w ubiegłym roku rozpoczął procedurę wpisania kina do rejestru zabytków. Ministerstwo uchyliło jednak odmowną decyzję dotyczącą rozbiórki i skierowało sprawę do ponownego rozpatrzenia.

Budynek kina ma przeszkloną ścianą frontową i nawiązuje stylem do powojennego modernizmu. Jego charakterystycznym elementem jest mozaika na elewacji.

Posłuchaj relacji Małgorzaty Zbrożek

00:00 / 00:00

Autor: M. Zbrożek
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kino, Giżycko, budynek
Koniec funkcjonowania strefy płatnego parkowania

W centrum Giżycka można już parkować za darmo. Zakończyła działalność strefa płatnego parkowania. Strefę płatnych parkingów wprowadzono w maju na okres letni. Zapłacić trzeba było za...

Zamknij
RadioOlsztynTV