Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jaki byłby świat bez książek? Obejrzyj nowy miniserial „Mole książkowe”

Z myślą o fascynatach czytania książek i nie tylko powstał miniserial „Mole książkowe”. To inicjatywa Narodowego Centrum Kultury w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

Mole książkowe to maleńkie istoty, które żywią się tym, co niszczy papier – zarodnikami grzybów, bakteriami i innymi mikroorganizmami. To prawdziwi przyjaciele książek i ludzi – dzięki ich ciężkiej pracy przetrwały egipskie papirusy, średniowieczne manuskrypty, pierwsze egzemplarze książek drukowanych przez Gutenberga, a nawet konstytucja 3 maja. Wśród moli książkowych pojawiają się jednak „zjadacze papieru”.

Miniserial „Mole książkowe” – opowieść, która ma zaintrygować, pobudzić wyobraźnię, skłonić do refleksji, jak ubogi byłby świat bez książek – staje się też pretekstem do przypomnienia, że książki są dobrymi towarzyszami naszego codziennego życia. Produkcja powstała w ramach kampanii społecznej Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 i jest dostępna na stronie internetowej: https://nprcz.pl/mole-ksiazkowe-2/ i kanale NPRCz 2.0 na YouTube.

Animowany miniserial, zrealizowany w ramach NPRCz 2.0, obejmuje cztery odcinki, które w niestandardowy sposób inspirują do czytania. Głosów molom książkowym użyczyli znani i lubiani aktorzy, muzycy, sportowcy i twórcy internetowi: Małgorzata Kożuchowska (mól Krystyna), Natalia Kukulska (mól Alicja), Ewa Szykulska (mól Janina), Reni Jusis (gąsienica Wioletta), Cezary Żak (mól Pułkownik), Piotr Cyrwus (mól Przemysław), Maciej Musiałowski (mól Miłosz), Karol Kłos (mól komentator sportowy) i Jacek Chełchowski „Zio” (mól komentator telewizyjny). Ich perypetie odkrywamy w gabinecie terapeutki Krystyny (w tej roli Małgorzata Kożuchowska), która poznaje historie poszczególnych moli książkowych, borykających się z obsesją zjadania papieru. Rolą Krystyny jest wybranie tych moli, które rokują poprawę i wspólna walka o przyszłość czytelnictwa. W końcu czytanie pozostaje wartością samą w sobie, nawet jeśli poświęcamy mu czasami tylko chwilę, wieczorem, po dniu w pracy czy w weekend. Na rozpoczęcie przygody z książką i odkrywanie literatury oraz ponowne spotkania czytelnicze nigdy nie jest za późno.

Siłą animowanej serii jest humor dialogowy, a jego uzupełnieniem – zabawne postaci i kreacje artystów, którzy użyczyli głosu bohaterom. Mocną stroną miniserialu jest także rozbudowana, dopracowana w szczegółach scenografia, bogata w detale, ważna przy tworzeniu wrażenia „mikroskali” świata moli.

Za kampanię społeczną NPRCz 2.0 odpowiada Narodowe Centrum Kultury, które koordynuje komunikację tego programu. Autorem koncepcji miniserialu jest grupa Mumio, a producentem wykonawczym – studio Badi Badi. Wsparcie w przygotowaniu kreacji promocyjnych zapewniła agencja Punchline. Od 23 kwietnia miniserial jest dostępny na kanale NPRCz 2.0 na YouTube:

Szczegółowe informacje dotyczące programu i bieżących działań z nim związanych można znaleźć pod adresem: https://nprcz.pl oraz w mediach społecznościowych:

https://www.youtube.com/channel/UCYRz_wu95gAWP1Ik7FD7lBQ,
https://www.facebook.com/nprcz2.0,
https://www.instagram.com/nprcz2.0.

Redakcja: M. Rutynowski za Audytorium 17

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kultura, video
Nowa odsłona „Igrzysk śmierci” nadchodzi. Zobacz zwiastun

17 listopada do kin w Polsce i na całym świecie trafi prequel trylogii „Igrzyska śmierci”, nakręconej na podstawie bestsellerowej powieści Suzanne Collins. Akcja „Igrzysk śmierci: Ballady ptaków...

Zamknij
RadioOlsztynTV