Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jak zmniejszyć degradację jezior? W Olsztynie dyskutowano o zmianach w ustawie o rybactwie śródlądowym

Fot. Elżbieta Golc

Jakich zmian wymaga ustawa o rybactwie śródlądowym, aby zmniejszyć degradację jezior, a tym samym skutki oddziaływania na środowisko i gospodarkę – o tym dyskutowała w Olsztynie Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego.

Marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin podkreśla, że ustawa wymaga zmian, bo zmienia się też obszar, którego ona dotyczy. Jest to przyroda, gospodarka, instytucje i branże czy np. różne postrzeganie samorządu. Trzeba też wziąć pod uwagę rozwój każdego z regionów oraz rozwój gospodarczy kraju w ujęciu turystycznym czy wędkarskim.

00:00 / 00:00

Zarządcą wód są obecnie Wody Polskie. Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku Mirosław Markowski zapewnia, że celem jest racjonalna gospodarka rybacka. Wody Polskie zarządzają 11 obwodami rybackimi (4 rzeczne i 7 jeziornych). Nie są tam możliwe odłowy sieciowe, a jedynie amatorskie połowy ryb. Zainteresowanie wędkarzy jest bardzo duże.

00:00 / 00:00

Zrównoważona gospodarka wodami jest możliwa pod warunkiem współpracy instytucji państwowych i środowisk lokalnych – podkreśla dr hab. Konrad Turkowski z Wydziału Nauk Ekonomicznych UWM. Jak powiedział, sposobem na rozwiązanie problemów jezior jest udział społeczności lokalnych, czyli stowarzyszeń i użytkowników rybackich.

00:00 / 00:00

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego spotkała się, aby spisać postulaty do zmiany przepisów dotyczących zarządzania zasobami rybackimi.

Autor: K. Kantor
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego, Wody Polskie
Na Pisie powstanie stopień wodny. Inwestycja będzie kosztowała 100 mln zł

Stopień wodny na Pisie będzie składał się z jazu, hydroelektrowni, śluzy i przepławki dla ryb. Będzie częścią większego projektu, realizowanego przez Wody Polskie, czyli udrożnienia drogi...

Zamknij
RadioOlsztynTV