Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jak działa szczoteczka soniczna?

Czy słyszałeś kiedyś o szczoteczce sonicznej? Choć z każdym rokiem zwiększa się społeczna świadomość, jak istotna jest sumienna pielęgnacja jamy ustnej, wciąż wiele osób nie ma pojęcia, że można myć zęby inaczej niż manualnie.

Tymczasem specjaliści są zgodni: tak zwanymi szczoteczkami elektrycznymi czyści się jamę ustną znacznie efektywniej niż szczotkami klasycznymi.

Poniższy tekst przybliży Ci działanie najbardziej nowoczesnej ze szczoteczek elektrycznych – szczoteczki sonicznej. Dzięki niemu przekonasz się, dlaczego dentyści są nią tak bardzo zachwyceni.

Szczoteczka soniczna zadebiutowała na sklepowych półkach w pierwszej połowie lat 90. ubiegłego wieku. Za jej twórcę uważa się amerykańskiego naukowca Roberta Bocka. Urządzenie składa się z dwóch części: rękojeści oraz końcówki czyszczącej. W rączce sprzętu umieszczony jest silniczek elektryczny, który w trakcie czyszczenia pozwala sprzętowi wykonywać ruchy wymiatające. Prędkość takich ruchów jest naprawdę imponująca – najszybsze szczoteczki soniczne wykonują ich nawet 96 000 na minutę! To wielokrotnie więcej niż klasyczne szczoteczki elektryczne, o szczotkach manualnych nawet nie wspominając.

Głowica czyszcząca i rękojeść szczoteczki sonicznej

Końcówka szczoteczki sonicznej ma charakter wymienny. Nie jest na stałe przytwierdzona do rączki czyszczącej, jak ma to miejsce w przypadku szczoteczek klasycznych, ale można ją dowolnie zdejmować z trzonu urządzenia i na niego nakładać. Dzięki temu wedle uznania możemy zmieniać rodzaj włókien czyszczących w swojej szczoteczce, a gdy ulegną one zużyciu, nie trzeba wymieniać całej szczoteczki, ale tylko jej końcówki. Obecnie na rynku można znaleźć głowice czyszczące do szczoteczek sonicznych przeznaczone do codziennego mycia, wybielania zębów, delikatnego czyszczenia, czy też pielęgnacji trudno dostępnych miejsc.

Innowacyjny sposób czyszczenia

Szczoteczki soniczne uważane są za najlepsze urządzenia do codziennej pielęgnacji jamy ustnej z uwagi na:

  • szybkość czyszczenia,
  • bezpieczeństwo pracy,
  • skuteczność mycia.

O tym pierwszym parametrze już wspomnieliśmy – pozostałe, dostępne na rynku szczoteczki nie są w stanie się równać z 96 000 ruchów wymiatających na minutę, które oferują szczoteczki soniczne. Na bezpieczeństwo i skuteczność pracy szczoteczek sonicznych główny wpływ ma zaś zastosowana w nich technologia mycia, która jest iście innowacyjna. Urządzenia soniczne nie obmywają jamy ustnej za pomocą mechanicznych ruchów, które mogą być inwazyjne dla szkliwa i dziąseł. Ich praca jest dużo dyskretniejsza, a przy tym niesamowicie efektywna.

Zasługa w tym generowanych przez włosie szczoteczki sonicznej fal dźwiękowych. Podczas czyszczenia rozchodzą się one na kilka milimetrów od włókien czyszczących, wprawiając w ruch cząsteczki śliny, wody oraz pasty do zębów. Jak już wiecie, szczoteczki soniczne są w stanie pracować naprawdę szybko – z prędkością nawet 96 000 ruchów na minutę. Dzięki temu wszystkie ciecze, które wymieniliśmy przed chwilą, zaczynają się ze sobą łączyć, tworząc mikroskopijnej wielkości bąbelki czyszczące. Te w trakcie mycia kierowane są głęboko pomiędzy zęby i wzdłuż linii dziąseł. Eksperci twierdzą, że dwuminutowe, jednorazowe wyczyszczenie jamy ustnej szczoteczką soniczną daje takie efekty, jak miesiąc mycia zębów szczoteczką manualną! Przegląd popularnych i sprawdzonych modeli znajdziesz na stronie https://denthelp.pl/blog/ranking-szczoteczek-sonicznych

Usprawnienia zwiększające komfort i efektywność mycia

Szczoteczkę soniczną warto nabyć także z uwagi na jej niesamowitą zdolność dopasowywania się do gustu i potrzeb każdego użytkownika. Obecnie taka szczoteczka posiada najczęściej od jednego do nawet kilku czy kilkunastu różnych programów mycia, dzięki czemu każdy może dopasować jej sposób pracy wedle swojego widzimisię. Najpopularniejsze programy czyszczące, z jakimi można się spotkać w szczoteczkach sonicznych, to wybielający, delikatnego mycia, chroniący dziąsła czy polerujący.

Bardzo ciekawym usprawnieniem, które oferują bardziej zaawansowane szczoteczki soniczne jest technologia Bluetooth. Dzięki niej możesz połączyć pracę swojej szczoteczki z dedykowaną aplikacją interaktywną dostępną na smartfony. Umożliwia ona śledzenie na ekranie telefonu własnych postępów w szczotkowaniu, szkolenie się z właściwej techniki czyszczenia czy rozplanowywanie mycia w celu osiągnięcia konkretnych celów (na przykład wybielenia zębów, wzmocnienia dziąseł, itd.). Inne ciekawe usprawnienia, które oferują współczesne szczoteczki soniczne, to:

  • odmierzacze czasu – dzięki nim nie musisz samemu przestrzegać zalecanego przez ekspertów, dwuminutowego czasu czyszczenia. Szczoteczka robi to za Ciebie. Co więcej, wiele modeli sonicznych jest także wyposażonych w trzydziestosekundowy interwał, który kontroluje, byś na mycie każdej z czterech ćwiartek jamy ustnej przeznaczył tyle samo czasu;
  • czujniki siły nacisku – kontrolują, byś nie dociskał w trakcie mycia zbyt mocno włosia szczoteczki do szkliwa. Gdy tak się dzieje, natychmiast dają Ci o tym dźwiękowy sygnał i zwalniają pracę urządzenia. W ten sposób zapobiegają ewentualnym podrażnieniom;
  • systemy łagodnego startu – pozwalają nowicjuszom przyzwyczaić się do sonicznego mycia. Przez pierwsze czternaście dni powoli zwiększają obroty pracy szczoteczki, tak aby elektryczne szczotkowanie zębów było dla Ciebie przyjemne i komfortowe.

Szczoteczka soniczna to w porównaniu ze szczoteczką manualną czy elektryczną wydatek dość spory, ale warty rozważenia. Korzyści zdrowotne, jakie wynikają z sonicznego mycia, są nie do przeceniania, a inwestycja w zaawansowane urządzenie do pielęgnacji jamy ustnej z pewnością zwróci się rzadszą koniecznością wizyt u stomatologa i piękniejszymi, bielszymi zębami.

 

Artykuł sponsorowany

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
W Giżycku osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich mogą liczyć na bezpłatny transport. Jakie są warunki?

Niepełnosprawni mieszkańcy Giżycka mogą korzystać z bezpłatnego transportu. Usługi transportowe "od drzwi do drzwi" świadczy Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej. Z bezpłatnego transportu mogą skorzystać...

Zamknij
RadioOlsztynTV