Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - WYNIKI KONKURSU DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Jak często prać jeansy? Podpowiadamy

Fot. pixabay.com

Spodnie z denimu to niekwestionowany klasyk garderoby – zarówno męskiej, jak i damskiej. Problematyczne bywa jednak ich czyszczenie. Zbyt częste pranie jeansów może bowiem doprowadzić do uszkodzenia materiału. A zatem… prać albo nie prać – oto jest pytanie.

Jeansy to bez wątpienia jeden z filarów naszej codziennej garderoby. Uwielbiamy nosić je do zwykłych T-shirtów i trampek, nie stronimy od nich również wieczorami, zestawiając je wówczas z marynarką i parą seksownych szpilek. Niezależnie od fasonu i koloru, spodnie z denimu stanowią podstawę stylizacji niemal o każdej porze roku.

Dbanie o ulubione jeansy może jednak nastręczać sporo problemów i wątpliwości. Najważniejsze pytanie dotyczy częstotliwości ich prania. Zdania w tej sprawie są podzielone. Podczas gdy jedni nie wyobrażają sobie założenia po raz kolejny spodni bez wcześniejszego uprania ich, inni pozostają nieco bardziej sceptyczni w kwestii częstego prania jeansów. Do grona owych sceptyków należy nawet sam Chip Bergh, dyrektor generalny legendarnej marki Levi Strauss & Co.

Można by pomyśleć, że szef kultowej jeansowej marki Levi’s przestrzega rygorystycznych zasad, jeśli chodzi o dbanie o swoje drogocenne dżinsy. W rzeczywistości Bergh posiada w swojej szafie egzemplarze, które nie miały do czynienia z proszkiem do prania od… 10 lat, co wywołało spore oburzenie, kiedy powiedział o tym publicznie kilka lat temu. Stwierdził on wówczas, że powstrzymuje się od wkładania dżinsów do pralki w obawie przed tym, że materiał ulegnie zniszczeniu.

Dyrektor generalny jednego z najbardziej rozpoznawalnych na rynku odzieżowych brandów wznowił debatę na ten temat w udzielonym niedawno CNN wywiadzie, w którym wyznał, że te same dżinsy Levi 501, które wywołały niegdyś medialną burzę, nadal nie znalazły się w pralni. „Jeśli porozmawiasz z prawdziwymi miłośnikami jeansów, wszyscy zgodzą się, że nigdy nie powinieneś wkładać dżinsów do pralki” – dodał.

Okazuje się, że stanowisko Bergha w kwestii prania jeansów pozostaje w sprzeczności z postawą jego własnej marki. Rzecznik brytyjskiego oddziału Levi’s ujawnia, że chociaż jeansy nie muszą być często prane, wskazane jest umieszczanie ich w pralce raz w miesiącu, aby utrzymać je w pożądanej czystości.

– Kiedy jeansy zostały stworzone w 1873 r., były noszone przez amerykańskich robotników i górników. Denim jest zatem wytrzymałym i trwałym materiałem – nie trzeba go prać tak często, jak się powszechnie uważa. Oprócz tego oszczędzasz wodę i energię – zapewnia w rozmowie z „The Independent”, wskazując na istotny z punktu widzenia ekologii aspekt rzadkiego umieszczania jeansów w pralce.

W jaki sposób zatem prawidłowo prać ulubione spodnie z denimu? „Odwróć je na lewą stronę, wrzuć do pralki z inną ciemną odzieżą i pierz w zimnej wodzie. Używaj łagodnego detergentu i nie wybielaj. Zapobiegnie to uszkodzeniu tkaniny” – instruuje rzecznik Levi’s. Podobnie rzecz się ma w kwestii suszenia – powinniśmy suszyć je odwrócone na lewą stronę. Jeśli zaś na materiale pojawią się zabrudzenia, czyśćmy je miejscowo, przecierając ubrudzony obszar wilgotną szmatką. Dzięki tym zabiegom nasze ulubione spodnie będą wyglądać świetnie przez długi czas.

Autor: PAP Life
Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Pranie
Joanna Kulmowa laureatką Orfeusza za najlepszy tom poetycki 2017 roku. Michał Książek odebrał Orfeusza Mazurskiego

Po raz siódmy wręczono poetycką nagrodę im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego "Orfeusz" przyznawaną pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w muzeum...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV